Sodanın 5 Farklı Kullanım Alanı

Vücudun kaybettiği mineral miktarını geri kazanmasında ve rahat bir sindirim süreci için en az su kadar önemli olan soda, bakın başka hangi alanlarda kullanılıp faydasını gösteriyor. İşte sodanın 5 farklı kullanım alanı…

1. Ellerinizi Yumuşatır

Özellikle kışın zorlu koşullarında kuruyup çatlayan ellerinize soda sayesinde şifa bulabilirsiniz. Bir miktar soda ve sıcak suyu karıştırıp ellerinize ovalayarak uygulayın. Böylelikle ellerinizin gözeneklerini temizleyecek ve derinizin daha yumuşak olmasını sağlayacaksınız.

2. Dezenfekte Eder

Sıkça kullandığınız tarak ve fırçalar kısa zamanda birçok bakteriye ev sahipliği yapar. Fırça ve tarakların dişleri arasına yerleşen bakteriler saç sağlığınıza zarar vermeye başlar. Bu durumu önlemek için sodadan yararlanmak harika bir fikir olacaktır. Fırça ve taraklarınızı düzenli olarak soda dolu bir kapta bekleterek tüm bakterilerin ölmesini sağlayabilir, daha hijyenik bir kullanım elde edebilirsiniz.

3. Çaydanlıkları Temizler

Her evin vazgeçilmezi olan çaydanlıklar, en kolay kireçlenen gereçlerden biridir. Kireçlenen bir çaydanlıkla işlem görmek ise sağlığınızı önemli ölçüde tehdit eder. Bunu önlemek için çaydanlıktaki kireçlerden kurtulmak gerekir. İşte size basit ve etkili bir yöntem!
4’e 1 oranında sıcak su ile sodayı karıştırın ve çaydanlığın kireçlenen iç kısmına bu karışımı uygulayın. Son derece basit bu yöntemle çaydanlıktaki tüm kireçlerden kurtulun.

4. Ayakkabıları Temizler

Özellikle yaz aylarının vazgeçilmezi olan beyaz ayakkabılar, çok şık olduğu kadar kolay kirlenmesi ile can sıkan seçeneklerden biridir; ancak artık dert etmek yok. Bu kolay yöntemle sararmaya başlayan beyaz ayakkabılarınızı ilk günkü kadar yeni haline getirmek mümkün.
4 çay kaşığı kadar karbonat ve bir bardak kadar sodayı karıştırın. Hazırladığınız karışımla ayakkabınızın kirlenen bölgesini temiz bir fırça ile fırçalayın. Kirlerin yok olduğunu göreceksiniz.

5. Yemekleri Güzelleştirir

Soda; yumuşamayan etler, çıtır olmayan patatesler gibi birçok yemeğin mucizesi olmaya hazırdır. Sert bir eti bir miktar soda içerisinde bekleterek yumuşamasını sağlayabilir, kızarmak için doğradığınız patatesleri yağa koymadan önce sodaya daldırarak daha çıtır sonuçlara ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda birçok kişinin rahatsız olduğu karnabahar kokusunu soda sayesinde yok edebilir, karnabaharın beyaz rengini soda ile koruyabilirsiniz.