Soğan Kabuklarının 7 Faydası

Birçok besin gibi soğanın da kabuklarını soyup atarız; ancak kabuklarla birlikte faydaları da attığımızı bilmeyiz. Yapılan birçok araştırma; soğanın kahverengi kabuklarının antioksidan, lif ve flavanoid bakımından çok zengin olduğunu göstermektedir. Bu nedenle soğan kabuklarının kaynatılıp değerlendirilmesi önerilir.

Gelin soğan kabuklarının faydalarına birlikte bakalım ve bundan sonra onları atmak yerine güzelce değerlendirelim. İşte detaylar:

1. Damar Sağlığına Birebir

Soğan kabuğunun içerisindeki kuersetin denilen madde, damar sağlığı açısından önemli bir etkiye sahiptir. Soğan kabuklarını kaynatıp suyunu içerek damar tıkanıklığı, hipertansiyon gibi problemlerden kurtulmanız mümkündür.

2. Kanserden Korur

Soğan kabukları, lif açısından oldukça zengindir. Bu özelliği sayesinde vücudun pH dengesinin düzenlenmesine ve zararlı maddelerin vücuttan uzaklaşmasına yardımcı olur. Böylece bağırsaklarda tümör oluşumunu önleyerek başta kolon kanseri olmak üzere birçok kanser çeşidinden korunmanızı sağlar.

3. Zayıflamaya Yardımcıdır

Soğan kabuklarının içerdiği yoğun lif, uzun süren tokluk hissi sağlar. Soğan kabuklarını çorba ya da yemeklerinizin içerisine küçük parçalar halinde katarak tüketebilir, bu sayede ani acıkma krizlerinizi önleyerek kolayca zayıflayabilirsiniz.

4. Saçları Güçlendirir

Soğan kabukları, saçlar için yararlı olan sülfür maddesini içerir. Soğan kabuğu suyu ile düzenli yıkanan saçlar, daha parlak ve güçlü olur, kısa zamanda kolayca uzar.

5. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Nezle, grip, üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı güçlü bir savaş açmak ister misiniz? Soğan kabuğu ile bu mümkün! Soğan kabuklarını kaynatıp suyunu içerek ya da küçük parçalar halinde yemek içerisinde tüketerek vücudunuzun bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklara karşı daha dirençli olabilirsiniz.

6. Strese Karşıdır

Soğan kabukları, sinir sistemi için faydalı bir seçenektir. Soğan kabuklarını küçük parçalar halinde çorbada tüketerek ya da kaynatıp suyunu içerek ruh halinizi sakinleştirebilir, daha stressiz bir yaşama merhaba diyebilirsiniz.

7. Kan Şekerini Düzenler

Birçok insanın ortak problemlerinden biri olan diyabet sorununa karşı olan mücadelede soğan kabukları iyi bir yardımcı olabilir. Soğan kabukları, kan şekerini kontrol altına almada etkilidir. Yüksek şekerin oluşturabileceği risklerin en aza inmesine katkıda bulunan soğan kabukları şeker hastalarının vazgeçilmezleri arasına girmeyi hak eder.