Soğan Suyunun 5 Faydası

Soğan; yemeklerin, salataların ve daha birçok tarifin olmazsa olmaz malzemesidir. Faydalı içeriği ve lezzeti sayesinde vücuda hem şifa verir hem de damakları şenlendirir. Sıradaki yazımızda hayatımızda daha çok yer vermemiz gereken soğanın bu kez suyunun faydalarını inceledik. Özellikle son günlerde giderek yayılmaya başlayan bir kür olan soğan suyunun bakın ne gibi faydaları varmış?

1. Hastalıklardan Korur

Soğan suyu, içerisinde birçok polifenol bulundurur. Bu özelliği sayesinde vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı daha dirençli olmasını sağlar. Düzenli olarak soğan suyu içtiğinizde özellikle kış aylarını hastalanmadan atlatmanız kolaylaşır.

2. Kalbi Korur

Soğan suyu, kalp sağlığı için önemli bir seçenektir. Antioksidan ve iltihap önleyici özelliği sayesinde kötü kolesterolün düşmesini ve damarların sertleşmesini önleyerek kalp krizi riskini düşürür. Düzenli olarak soğan suyu içerek kalp ve damar hastalıklarını kendinizden uzak tutmanız mümkün hale gelir.

3. Kemiklere Güç Verir

Soğan suyu, kemik sağlığı için önemli olan peptit ve sülfür açısından zengindir. Bu özelliği sayesinde kemiklerin güçlenmesini sağlar, özellikle menopoz dönemindeki kadınların kemik erimesi problemi yaşama ihtimalini en aza indirir.

Soğan Suyu

4. Polikistik Over Sendorumuna Faydalıdır

Birçok kadının problemi haline gelen hormon kaynaklı polikistik over sendromu tedavisinde soğan suyu önemli bir yer tutar. Düzenli olarak soğan suyu içerek polikistik over sendromunun etkilerini en aza indirebilmek mümkündür.

5. Kulak Ağrılarını ve Çınlamalarına İyi Gelir

Şiddetli bir kulak ağrısından ya da çınlamasından şikâyet ediyorsanız çözümü soğan suyunda arayabilirsiniz. Bir miktar rendelenmiş soğanın suyundan 1-2 damla kulağınıza damlatarak ağrı ya da çınlamayı hafifletebilirsiniz.

6. Zayıflamaya Yardımcı Olur

Birçok insanın problemi olan fazla kilolar, sizin de hayatınızı olumsuz etkiliyorsa soğan suyu derdinize deva olabilir. Soğan suyunun antioksidan özelliği vücudunuzdaki ödemin atılmasına ve yağ yakımının hızlanmasına yardımcı olur. Yaptığınız diyete ek olarak her sabah aç karna soğan suyu içerek kilo verme sürecinize olumlu bir katkıda bulunabilirsiniz.

7. Saçları Uzatır

Soğan suyu kürü kullanarak saçlarınızı daha kısa sürede daha fazla uzatabilmeniz mümkündür. Soğan suyu; içeriğindeki sülfür ile saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırması ve saç uzaması için gerekli olan kolajeni artırması sayesinde daha uzun ve sağlıklı saçlara kavuşmaya yardımcı olur.

Soğan Suyu Nasıl Elde Edilir?

  • Bir adet soğanı dilimledikten sonra katı meyve sıkacağında suyunu çıkarabilirsiniz.
  • Bir adet soğanı blenderdan geçirebilir ya da rendeleyebilirsiniz. Daha sonra süzgeç yardımıyla suyunu çıkarabilirsiniz.
  • Bir adet soğanı dilimledikten sonra suda kaynatıp daha sonra içerek faydalarından yararlanabilirsiniz.