Soğanın 7 Farklı Kullanımı

Hiçbir yemeğin soğansız olmayacağını, soğanla birleşen her şeyin de yiyecek olabileceği ihtimalini sevdik biz. İster kavurduk ister salataya ekledik istersek birebir soğan söğüş diye afiyetle tükettik. Her hali ile sevdik, sağlığımız için faydalarından yararlandık. Yani çoğunlukla yemek olarak faydalarından yararlandık, peki onun diğer alanlarda sağladığı kolaylıklardan bahsettik mi? Şimdi onlardan bahsetme zamanı. İşte soğanın birbirinden farlı, birbirinden şaşırtıcı 7 farklı kullanım şekli:

1. Izgara ve Tava Temizliğinde…

Izgara ve tava temizliği, en zor alanlardan biridir. Yanmış ve yağlı kalıntılar, zorluk çıkarır da çıkarır; ancak çok kolay bir çözümü mevcut. Soğanın birçok temizlik malzemesine göre daha güçlü bir temizleyici olduğunu biliyor musunuz? Ortasından kestiğiniz bir soğanla temizlemek istediğiniz bölgenin üzerini ovmaya başlayın. İçerdiği antibakteriyel özellikler sayesinde bölgenin kolayca temizlenmesini sağlayacaksınız.

Taze soğan

2. Haşerelere Veda Edin

Evinizdeki haşerelere kimyasal ilaçlar yerine soğanın güçlü kokusu ile veda edebilirsiniz. Evinizde karınca, sinek gibi çeşitli haşerelerin girdiği bölgeleri saptayın ve bu bölgelere soğan dilimleri koyun ve onları uzaklaştırın.

Bir başka yöntem olarak dilimlediğiniz soğanı sıcak su içerisinde bekletin ve suyu spreyli bir şişeye koyun. Haşerelerin olduğu bölgeye uygulayın. Bu spreyi sıcak yaz günlerinde vücudunuza da sürerek korunma sağlayabilirsiniz.

soğanlı_tarifler

3. Boya Kokusuna İyi Gelir

Evinizde boya-badana zamanı geldi mi? Peki o rahatsız edici boya kokusu ne olacak? Size yardımcı olmak için soğan burada! Orta boy bir soğanı birkaç parçaya bölün ve kokunun yoğunlaştığı bölgelere koyun. Soğanın boya ya da vernik kokusunu emip havayı temizlediğini göreceksiniz.

soğan

4. Doğal Bir Ağrı Kesicidir

Bir miktar Hint yağında dilimlediğiniz soğanları kavurun. Daha sonra vücudunuzda ağrıyan bölgeye bu soğanları koyup bir süre bekletin. Ağrıdan kısa bir sürede kolay bir şekilde kurtulmak için daha ne bekliyorsunuz?

sogan

5. Sivrisinek Isırıklarına Çözüm

Sivrisinek ısırıklarının bitip tükenmek bilmeyen kaşıntıları için soğandan yararlanın. Soğan dilimini acı ve kaşıntı duyduğunuz sivrisinek ısırığı olan bölgeye uygulayın. Kısa bir sürede acı ve kaşıntıdan kurtulabilirsiniz.

Soğan Suyu

6. Ayakkabı Temizliğinde de Etkili

Ayakkabınız kirlenecek diye özgür olmaktan vazgeçmeyin. Ayakkabınızda oluşan çimen ya da çamur kalıntılarına kolay bir çözüm var, soğan! Soğan dilimleri ile ayakkabınızın kirli bölgelerini ovun ve kirlerden kurtulun.

beyaz-spor-ayakkabi-temizligi

 

7. İyi Bir Pas Temizleyicisidir

Sevdiğimiz eşyaların paslanması tüm tadımızı kaçıran detaylardandır. Neyse ki kolay bir çözümü var. Paslı bölgeyi soğan dilimleri ile ovarak pas lekelerinden kurtulabilirsiniz.