Soğuk Duş Almanın Şok Edici 5 Faydası!

Soğuk duş almak bize her zaman işkence gibi gelir. Ne zaman ev arkadaşımız ya da ailemizden biri kombideki sıcak suyu bitirse, ya da biri evde başka bir musluk açsa, soğuyan su sizi olduğunuz yerde zıplatır ve buna sebep olanlara derin bir kızgınlık duyarsınız. Ancak bu yazıyı okuduktan sonra onlara teşekkür bile edebilirsiniz. İşte soğuk duş almanın sizi hayrete düşürecek 5 faydası:

1) Soğuk Duş Almak Yağ Yakar!

Vücudumuzda 2 çeşit yağ bulunuyor: beyaz ve kahverengi yağ. Beyaz yağ vücudumuzdaki kötü adam, kahverengi yağ ise iyi adamdır. Beyaz yağ herkesin bildiği ve kurtulmaya çalıştığı vücut yağıdır. Vücudumuza normalde almamız gereken miktardan fazla kalori alınca ve vücudumuz bunu yakamayınca kalçamızda, boynumuzda bacağımızda yağ olarak depolanır. Kahverengi yağı muhtemelen daha önce duymamışsınızdır. Görevi, vücudumuzun ideal ısısını korumaktır. Vücudun soğuğa maruz kaldığı zamanlarda havalarda kahverengi yağlar vücut ısısını korumak için kalori yakarlar. Bu da zayıflamanızda size yardımcı olur. İskandinav araştırmacılar, soğuğa maruz kalmanın kahverengi yağların daha çok çalışmasını sağlayarak yılda 4 kiloya yakın kilo kaybı sağladığını kanıtladı.

2) Soğuk Duş Egzersiz Sonrası Toparlanmayı Sağlar!

Sporcular, yoğun antrenman sonrasında ağrıyı azaltmak için genellikle buzlu banyo yaparlar. Siz de aynı etkiyi antrenman sonrasında hızlı bir soğuk duş alarak yakalayabilirsiniz.

3) Soğuk Duş Uykunuzu Açar ve Modunuzu Yükseltir!

Sabahları işe gitmek için kalkınca siz de kendinize gelemiyorsanız, soğuk duş almayı deneyin. Vücudunuzdan soğuk sular dökülmeye başladığında vücudunuz kendi ısısını korumak için oksijen alımını artıracak ve nefesiniz derinleşecek. Kan akışı ve kalp atışınız hızlanacak, sizi gün boyu enerjik yapacaktır.

4)  Soğuk Duş Bağışıklık Sistemini Güçlendirir ve Kan Dolaşımını Artırır!

Soğuk duş almanın metabolizmayı hızlandırdığını daha önce de söylemiştik. Metabolizmadaki artış bağışıklık sisteminizi çalıştırır. Bu da virüslerle savaşan ve sizi sık sık hasta olmanızdan kurtaran akyuvar sayısını artırır. Soğuk duş aynı zamanda kan dolaşımını artırır. Bu da hipertansiyon ve damar sertleşmesi gibi hastalıklardan korunmanızı sağlar.

5) Soğuk Duş Parlak Saçlara ve Güzel Bir Cilde Sahip Olmanızı Sağlar!

Eğer akneyle başınız dertteyse, soğuk duş almanız akne görünümünü azaltacaktır. Sıcak su almak cildinizi kuruturken, soğuk duş almak tıkalı gözeneklerinizi açacak ve sıkılaştıracaktır. Soğuk duş almak aynı zamanda saçlarınızın daha parlak görünmesini sağlayacaktır. Soğuk su üst deriyi kapatıp, saç derinizde daha az kir birikmesini sağlayacaktır.

Diğer bir alternatifiniz ise ‘İskoç Duşu’ olarak da bilinen bir duş şeklidir. Bunun için ilk başta sıcak suyla başlayıp, duşunuzun sonuna doğru dondurucu soğukla yıkanmanız gerekiyor. Ya da duş alırken her 10-20 saniyede bir su sıcaklığını sıcaktan soğuğa değiştirebilirsiniz. Ne zaman kendinizde cesaret bulursanız suyu soğuğa çevirin. Denemekten zarar gelmez, siz de bu yöntemleri deneyin ve vücudunuzda ne gibi değişiklikler olacak deneyimleyin!

Zinde bir güne merhaba demek isteyenler için kaçırılmayacak bir fırsat: Migros’ta Koska fındıklı tahin helvası şok edici fiyatıyla! http://www.sanalmarket.com.tr/kweb/prview/41998614-30478-koska-findikli-tah…