Sömestir Tatilinde Yapılacak 6 Aktivite

Sömestir tatili öğrencilerin, öğretmenlerin, velilerin dört gözle beklediği dönemlerden biri. Sene içindeki yoğun koşturmacanın molasını vermek ve ailece vakit geçirebilmek için şahane fırsat. Uzmanlar sömestr tatilinde çocukların sürekli ders çalışmasından değil de zihinlerini doğru aktivitelerle dinlendirmesinden yana. İki hafta gibi bir sürecin derslerinden bir şey kaybettirmeyeceğini ama iyi geçen bir tatilin yeni döneme çok fayda sağlayacağını savunuyor. Bizlere de çocuklar için doğru aktiviteler belirlemek kalıyor.

Yazımızın devamında sömestir tatilini en eğlenceli ve en faydalı şekilde değerlendirebileceğiniz aktivite önerilerini bulabilirsiniz. İşte detaylar…

1.Atölyelere Katılın

Özellikle büyük şehirlerde yaşıyorsanız çocuğunuz için sanat, bilim gibi birçok alanda ücretsiz ya da makul bir ücretle katılabileceğiniz birçok atölye mevcut. İyi bir araştırma yaparak çocuğunuza en uygun atölyeyi bulup birlikte katılabilir, çok keyifli vakitlere imza atabilirsiniz.

2.Arkadaşlarıyla Vakit Geçirmesini Sağlayın

Çocuklara en iyi gelecek şeylerden biri de faydalı bir şekilde sosyalleşebilecekleri bir ortam sağlamaktır. Bunun için sömestr döneminde çocuğunuzun arkadaşlarını eve davet etmeyi deneyebilirsiniz. Kitap boyama, puzzle tamamlama gibi çeşitli ev oyunları, lezzetli atıştırmalıklar eşliğinde çocuğunuz ve arkadaşlarına keyifli ve güvenli bir ev ortamı sağlayabilir, günlerini unutulmaz kılabilirsiniz.

3.Mutfakta Zaman Geçirin

Yeni tarifler denemek, birçok insana iyi gelen aktivitelerden biridir. Çocuğunuzla birlikte yapmaksa ikinize de iyi gelecektir. Bu aktivite için de sömestr tatili iyi bir zamanlamadır. Bu akşam yemeğini evde olan çocuğunuzla hazırlayarak  tatilinizi anılarla doldurabilir, ona yardımlaşmanın da kıymetini hatırlatabilirsiniz.

4.Doğayla Kaynaşın

Doğada vakit geçirmek her zaman şahanedir! Bu sömestir tatilini de doğayla iç içe geçirmek hem  size hem de çocuğunuza çok iyi gelebilir. Hemen güzel bir plan yapın, şehrin en sakin, bol ağaçlıklı köşelerini seçin, gerekirse günübirlik turlara katılın. Yarım dönemin yorgunluğunu doğanın yardımıyla en iyi şekilde üzerinizden atın.

5.Tiyatro ve Sinema Daima İyidir

Sömestr tatilinin soğuk havalara denk gelmesinden mutsuzsanız, dışarı çıkmaktan çekiniyorsanız işte size ideal bir aktivite! Soğuk havalarda ev dışında ama ev kadar sıcak bir yerlerde mutlu vakit geçirmek istiyorsanız hemen tiyatro ve film gösterilerini araştırmaya başlayın deriz. Ücretsiz ya da makul ücretli izleyebileceğiniz, çocuğunuz için uygun birçok tiyatro ve film sizi bekliyor!

6.Kültür Turları Düzenleyin

Hava soğuk dahi olsa biz gezeriz, diyorsanız sömestr tatilinde kültür turları düzenlemek çocuğunuz için en geliştirici seçeneklerden biri. Saraylar, tarihi binalar, müzeler, sarnıçlar gibi keşfetmenizi bekleyen birçok noktayı birlikte gezmek, kültürleri yerinde öğrenmek için hemen planlama yapmaya koyulabilirsiniz.