Sonbahara Girerken Yapmanız Gereken 6 Şey

Çoğu insanın yollarını gözlediği “hazan mevsimi” ya da “romantik mevsim” olarak tanımlanan, ağaçlardan dökülen yaprakların şehri süslediği, farklı renk tonlarıyla insandaki estetik zevki uyandıran özel mevsimlerden biri olan sonbaharın gelişi, beraberinde birçok değişimi ve yapılması gerekenleri getirir.

Yazımızın devamında sonbahar mevsimine girerken yapmanız gerekenleri derledik. İşte detaylar…

  1. 1.Rota Belirleyin

Sonbahar, sizin için de en özel mevsimlerden biriyse bu mevsimi doyasıya yaşamak ve tüm güzelliklerine yakından tanık olmak için sonbaharın en güzel yaşandığı, dökülen yapraklara âdeta gömülebileceğiniz rotalar belirleyin. Sonbaharı verimli geçirebilmek, kış öncesinde yapacağınız son gezilerle iyice bir moral depolamak için rota araştırmalarına hemen başlayın deriz.

  1. 2.Kışlıkları Hazırlayın

Bu zamana kadar turşu kurmadıysanız, reçel kaynatmadıysanız, domates salçası kavanozlamadıysanız harekete geçmek için son günler olduğunu unutmayın. Yazlık yiyeceklerin son lezzetli günlerinde hemen harekete geçip kışlık erzakları hazır etmek için geri sayım çoktan başladı, hızlanın!

  1. 3.Alışverişe Çıkın

Malumunuz, yaz mevsiminin yüksek sıcaklıklarını sonbaharın gelişiyle yavaş yavaş ardımızda bırakırız. Artık birbirinden hafif, tiril tiril kıyafetlerin yerini daha sıcak tutan kıyafetler alır. Bu yüzden dolabınızı teftiş etmenin tam zamanı! Eğer ki sonbahar ruhuna ve sıcaklıklarına uygun kıyafetiniz pek kalmadıysa kendinize kıyafet listesi hazırlayıp alışverişe çıkmak için daha fazla geç kalmayın.

  1. 4.Bakım Yaptırın

Mevsim geçişlerinde özellikle saçlar ve cilt olumsuz yönde etkilenir. Yaz boyunca aşırı güneşten yıpranmaya başlayan saçlarınızı ve cildinizi sonbahara girerken yenilemenin tam zamanı olabilir. Bunun için doğru bir güzellik salonuna başvurabilir ya da evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemlerden faydalanabilirsiniz.

  1. 5.Evinizi Hazırlayın

Eviniz de mevsim geçişlerinde değişime ihtiyaç duyar. Mesela ilkbahar temizliği olur da sonbahar temizliği neden olmasın? Evinizi sonbahar için temizleyin, bozulan eşyalarınızı onarın, hafif örtülerin yerini yavaş yavaş kışlık örtülere bırakın. Evinizin içini sonbaharı hatırlatan renklerle bezeyin, etrafa kozalak, mum, battaniye gibi sıcak aksesuarlar dizin.

  1. 6.Dışarıda Bol Bol Zaman Geçirin

Yaz sıcaklarında ya da kış soğuklarında dışarıda gezmeyi tercih etmeyenlerdenseniz sonbahar dönemi sizin için altın dönem demektir. Ne çok sıcak ne de çok soğuk olan bu dönemde uzun zamandır planlayıp hava sıcaklıkları nedeniyle gidemediğiniz tüm yerlere gidin, bol bol açık havada yürüyüş yapın. Kış için enerji depolayın.