Sonbaharın Eşsiz Meyvesi Üzüm Hakkında 8 İlginç Bilgi

Şöyle sulu mu sulu, tatlı mı tatlı bir salkım üzüm tüm dertlerinize iyi gelir. Çeşit çeşit renkleri ve tatlarıyla üzüm, tüm dünyada en sevilen meyvelerden biri. Şimdi gelin, üzüm hakkında az bilinen bilgileri beraber öğrenelim.

üzüm

1. Dünya üzerinde yaklaşık 8000 çeşit üzüm bulunuyor. Bu kadar çok sayıda çeşitle beraber yedi farklı üzüm renginin olması da cabası: Yeşil, beyaz, kırmızı, mor, siyah, mavi ve altın rengi.

2. Üzüm bağı yetiştiriciliği, gıda sektöründeki en büyük endüstrilerden biri. Dünya çapında, yılda ortalama 72 milyon ton üzüm üretimi gerçekleşiyor.

3. Bir şişe şarap için yaklaşık 600 adet üzüm gerekiyor; 600 üzüm ağırlık olarak 1,2 kg’ye denk geliyor.

4. Üzüm, kandaki nitrik asit seviyesini artırıyor. Nitrik asit, kandaki pıhtılaşmayı önlüyor; bu da kalp krizi riskini azaltıyor.

5. Halsizlik, migren, böbrek rahatsızlıkları ve astım gibi sağlık sorunları için üzümün oldukça yararlı olduğu kabul ediliyor. Ayrıca K ve C vitamini bakımından çok zengin olduğunu da ekleyelim.

6. Üzümü çok miktarda tüketmek, sindirim sisteminizin bozulmasına neden olabilir

7. Üzümün anavatanı çoğu tarihçiye göre İspanya olarak kabul ediliyor. İspanyollar da ilginç bir adetle bunu destekliyor. Her yılbaşı, saatler tam 00.00’ı gösterdiğinde 12 tane üzüm yeniyor (her çan sesine bir üzüm) ve bu adetin yeni yılda uğur getirdiğine inanılıyor.

8. John Steinbeck imzalı, isminde üzüm geçen Gazap Üzümleri adlı roman, ünlü yazara Pullitzer ödülü; romanın John Ford yönetmenliğinde çekilen film uyarlamasıysa efsane yönetmene Oscar kazandırmıştır.