Strese İyi Gelen 8 Bitki

Büyük bir çoğunluğumuz, oldukça yoğun olarak geçirdiğimiz günlük hayatımızda yüksek derecede strese maruz kalıyoruz. Beden ve ruh sağlığımız için zararları saymakla bitmeyen stresten köşe bucak kaçabilmek için kendimize yeni yollar bulmaya çalışıyor, yeni uğraşlar ediniyoruz. Bu çabamız elbette ki güzel; fakat yanına besin takviyeleri eklemek daha güzel ve etkili olabilir!

Zararlı yan etkilere sahip birçok ilaç yerine doğal alternatifler ile stresle kolayca başa çıkabilirsiniz.

İşte strese karşı iyi bir savaşçı olan 8 bitki:

1) Kaygı ve Strese Karşı Zencefil

İyi demlenmiş bir zencefil çayının hafifletemeyeceği kaygı ve stres yoktur. Ayrıca sindirim sürecine sağladığı katkılar ve önemli derecede detoks özelliği ile zencefil, sizin tarafınızdan çok sevilmeyi bekliyor!

zencefil

2) Ginkgo Biloba

Demans, kaygı, şizofreni gibi ciddi hastalıkların belirtilerini hafifletmeye yardımcı olan, ismi ile şahsına münhasır bu bitkiye hayatınızda bolca yer açın.

bilboa

3) Kediotu Kökü

İçerisinde kedi geçen bir ot, nasıl strese iyi gelmesin ki? Stresi azaltıp geceleri iyi bir dinlenme süreci geçirmenize yardımcı olacak kediotu kökü, huzurlu bir ruh edinmenizi sağlayacak.

kedi-otu

 4) Nahifliğin Simgesi Papatya 

Görünümünün güzelliği ile kalbimizi çalan papatya, bu kez ruhumuzu iyileştiriyor. Stresli geçen bir günün ardından papatya çayı içerek sinirlerinizi kolayca yatıştırabilirsiniz.

papatya

5) Mis Kokulu Lavanta

Hafif ve etkileyici kokusuyla lavanta, sakinleştirici etkisiyle sinirlerin yatıştırılmasında oldukça etkili bir rol oynuyor.

lavanta

6) Adaçayı

Ufak bir soğuk algınlığında şefkatli kollarına koştuğumuz adaçayı, sinir sistemi için de oldukça faydalı. İçeceğimiz bir fincan adaçayı, rahatlatıcı etkisi ile dingin bir ruha sahip olmamızı sağlıyor.

adacayi

7) Sarı Kantaron

Van Gogh sarısı, Van Gogh’un duygu durumları… Sarı kantaron bitkisi, genellikle depresyon tedavisinde kullanılmakla birlikte stres ve kaygı gibi duygu durumlarının azaltılmasına da yardımcı olmaktadır.

sari-kantaron

8) Jojoba

Aşırı stresli ve kaygılı zamanlar geçiriyorsanız ceplerinizi jojoba yağı ile doldurmanızda fayda var! Zihin ve beden üzerindeki yatıştırıcı etkisiyle uçucu yağ türü jojoba, stres ve anksiyete belirtilerini de adeta uçucu hale getiriyor.