Susam Yağı Nasıl Kullanılır?

İçerisinde manganez, bakır, kalsiyum, çinko, fosfor, demir, B6 vitaminleri sayesinde birçok faydası bulunan susam yağından yiyerek ya da cildinize uygulayarak yararlanabilirsiniz.

1. Cilt İçin Kullanılabilir

Hava şartlarından olumsuz şekilde kolayca etkilenen cildiniz için susam yağını nemlendirici olarak kullanabilirsiniz. Susam yağını badem yağı ve zeytinyağı ile karıştırarak özellikle yüz ve gerdan bölgeniz için kullanabilirsiniz. Bir miktar susam yağını parmak uçlarınızla masaj yaparak cildinize uygulayın ve 10 dakika kadar bekletin. Daha sonra ılık suyla temizleyin ve sonuçların tadını çıkarın.

susam-yagi-faydalari

2. Saç Sağlığı İçin Kullanılabilir

Kuru ve yıpranmış, uçları kırılmış saçlardan mı şikayet ediyorsunuz? Çözümü susam yağında gizli olabilir. Banyo esnasında susam yağını saç ve saç derisine masaj yaparak uygularsanız saçların kolayca onarılmasını, nemlilik ve güç kazanmasını sağlayabilirsiniz.

susam-yagi

3. Ağız Sağlığı İçin Kullanılabilir

Diş sağlığı için oldukça önemli olan susam yağını bir miktar suyla karıştırarak gargara yapabilirsiniz. Böylece dişlerde plak oluşumunu azaltıp, sağlıklı ve bembeyaz dişlere sahip olabilirsiniz.

susam-bitkisi

4. Kaşlar İçin Kullanılabilir

Daha anlamlı bakış ve hoş bir yüz için oldukça önemli olan kaşların sağlığını susam yağından sağlayabilirsiniz. Kaşlarınızın ince ve zayıf telli olmasından şikayetçiyseniz bu sorunu susam yağı ile çözebilirsiniz.

Bir miktar susam yağını parmak uçlarınıza sürün ve kaşlarınıza masaj yaparak uygulayın. Susam yağında bulunan bolca vitamin sayesinde kaşlarınız daha çabuk uzayacak ve daha dolgun bir görünüm kazanacaktır.

susam-yaginin-faydasi

5. Sindirim Sorunları İçin Kullanılır

Susam yağı, lif bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde sindirim sorununu çözmeye yardımcı olur.

susam-yagi-yarari

6. Astım Hastalığı İçin Kullanılır

Magnezyum açısından zengin olması sayesinde astım hastalarını rahatlatma özelliğine sahiptir.

susam-yagi-nasil-kullanilir

7. Kalp Sağlığı İçin Kullanılır

İçerdiği sesamol maddesi sayesinde kalp ve damar sağlığı için iyileştirici bir etkiye sahiptir.

susam-yagi-yararlari

8. Kemik Sağlığı İçin Kullanılır

Susam yağı, çinko ve kalsiyum bakımından oldukça zengindir. Bu özellikleri sayesinde kemik sağlığını korur ve daha sağlam bir iskelet yapısına sahip olunmasına yardımcı olur.

susam

9. Stresi Yok Etmek İçin Kullanılır

İçerisinde bolca bulundurduğu tirozin sayesinde mutluluk hormonu olan serotonin etkilerine sahiptir. Bu sayede kaygı, depresyon, stres gibi insanı kötü bir şekilde etkileyen duygu durumlarını normalleştirmeye yardımcı olur.