Taze Bakla Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Nokta

İlkbahar sofralarını süsleyen lezzetlerden biri olan bakla, taze ve kuru olarak birçok yemekte kullanılabilir. Üstelik hem çiçekleri hem de yaprakları tüketilebilen nadir sebzelerimizden biridir. Kavurarak, sulu yemeği yapılarak, çiğ bırakılıp salata şeklinde ya da fava halinde hazırlanıp keyifle tüketilerek faydalarından yararlanılır. Peki bu aşamaya gelene kadar nelere dikkat etmeniz gerekir? İşte bakla alırken ve ayıklarken işinize yarayacak püf noktaları…

1)   Taze Bakla Nasıl Anlaşılır?

Taze bir bakla alıp afiyetle tüketmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken noktalar oldukça basit. Öncelikle baklanın canlı bir yeşil renge sahip olmasına ve üzerinde mümkün olduğunca az leke bulunmasına özen göstermelisiniz. Baklalar, göz testinden geçtiyse de bitmedi! Baklanın taze olduğunu gösteren en önemli detaylardan biri de baklayı ortadan ikiye ayırdığınızda bakladan ses geliyor olmasıdır. Eğer ki ses de geliyorsa bakla taze demektir, gönül rahatlığı ile alabilirsiniz.

2)   Taze Bakla Nasıl Ayıklanır?

Taze bakla ayıklamak da tıpkı taze fasulye ayıklamak gibidir. Taze baklanın her iki uç kısmını elinizle koparabilir ya da bir bıçak yardımıyla kesebilirsiniz. Aynı zamanda boyu uzunsa baklayı ortadan ikiye bölebilirsiniz. Taze bakla seçme aşamasını başarı ile tamamlamışsanız şayet kılçıkları da kolayca çıkacak, sadece sizin afiyetle tüketmenizi bekleyecektir.

3)   Taze Baklanın Renginin Kararmaması İçin Ne Yapılmalıdır?

Taze bakla, birçok sebze gibi metal ya da su ile temas ettiğinde hemen kararabilen bir özelliğe sahiptir. Bunu engellemek için baklayı ayıkladıktan hemen sonra yarım limon sıktığınız bir kap suya yatırabilir, pişirene kadar bu su içerisinde bekletebilirsiniz.

4)   Taze Bakla Nasıl Muhafaza Edilir?

Taze bakla; bekletmeye gelmeyen, mümkünse hemen tüketilmesi gereken sebzelerden biridir. Eğer ki buzdolabında saklamak istiyorsanız bir poşet içine koymaktansa kese kâğıdı içerisinde saklamak doğru bir tercih olacaktır; ancak yine de en fazla 1-2 gün içerisinde pişirip yenmelidir.

5)   Taze Baklanın İnce Zarı Nasıl Soyulur?

Taze bakladan en çok yapılan yemek çeşitlerinden biri de favadır. Eğer ki siz de lezzetli bir fava yapmak istiyorsanız taze baklanın ince zarını mutlaka soymalısınız. Peki nasıl? Bu sabır gerektiren işlem için öncelikle baklaları dondurun. En az 30 dakika kadar dondurduğunuz baklaları daha sonra 10-15 dakika kadar oda sıcaklığında bekletin. Derileri kırışmaya başladığında baklaların ince zarını rahatlıkla soyabilirsiniz. Bir diğer yöntem de baklaları sıcak suda haşladıktan sonra zarı soymaktır; ancak bu yöntemin baklanın tüm besin değerlerini yok ettiğini unutmamalısınız.