Terlik Deyip Geçmeyin: Doğru Terlik Seçiminde Dikkat Edeceğiniz 7 Nokta

Yaz aylarının kurtarıcısı, evdeki rahatlığın formülü, salaş kombinlerin şık tamamlayıcısı olan terlikler, birçok insan tarafından yaz mevsiminin beklenen güzel detayları arasındadır. Peki, yollarını gözlediğiniz terlikleri seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Öğrenmek için gelin satırlarımızın devamına…

1. Deneme Saatine Dikkat

Gün içerisinde ayakta durma sürecinize bağlı olarak ayaklarınızın şişip normalden daha büyük bir terlik numarasına ihtiyaç duyması ihtimaller dahilindedir. Bu nedenle terlik alırken sabah saatlerinde değil öğleden sonra denemeli, satın alacağınız numaraya öyle karar vermelisiniz ki kötü sürprizler ile karşılaşmayın.

kadin-terlik-modelleri

2. Rahatlığa Önem Verin

Özellikle kadınlar, rahatlık yerine modele daha çok önem verebilir; fakat bu, sağlık için en yanlış davranışlardan birisidir. Bu nedenle terliğin ortopedik yapısına, ayağınıza gösterdiği uyuma öncelik vermeli, seçiminizi ona göre yapmalısınız.

plaj-esyalari

3. Numaraya Dikkat Edin

Terlik alırken ne büyük ne de çok büyük bir numara tercihi yapmamaya dikkat etmelisiniz. Her zaman kullandığınız ayakkabı numarasından fikir almanız mümkündür. Her zaman kullandığınız ayakkabı numarasından bir küçüğünü terlik için tercih edebilir, doğru bir karar verebilirsiniz.

plaj-terligi

4. Hava Almasına Dikkat Edin

“Nasılsa terlik, zaten hava alıyor.” demeyin. Terliğinizin üst ve ön kısımlarında ayaklarınızın hava alabilmesi için delikler olmasına dikkat edin ve tercihinizi buna göre yapın.

sandalet

5. Mevsime Dikkat Edin

Eğer ki ev terliği satın alacaksanız giymeyi düşündüğünüz mevsime göre seçim yapmayı unutmayın. Eğer ki yaz mevsiminde giyecekseniz sandalet görünümlü plastik terlikler; kış mevsiminde giyecekseniz yünlü, kalın pamuklu terlikler tercih edebilirsiniz.

terlik

6. İki Ayağınızda da Deneyin

Ayaklarınız arasında küçük farklılıklar olabilir, bunun sonucunda ayak sağlığınızdan olmamak için yeni bir terlik satın alırken tıpkı ayakkabıda olduğu gibi iki ayağınızda da denemeye önem gösterin.

terlik-modelleri

7. Ayak Özelliklerinizi İhmal Etmeyin

Ayaklarınızda herhangi bir ortopedik soruna sahipseniz ve buna göre bir ayakkabı kullanıyorsanız bu tercihinizi terlik için de uygulamanız gerektiğini unutmayın. Ayak sağlığınıza en uygun özelikteki terlikleri bulmalı, gerekirse özel sipariş etmeli terliğinizi öyle satın almalısınız.