Tırnak Kırılmasının 6 Nedeni

Kadın ya da erkek olalım tırnak sağlığı ve bakımı, ellerin hoş bir görünüme sahip olmasında önemli bir rol oynamaktadır. Hele ki tırnak uzatmayı da seviyorsanız tırnaklarınıza verdiğiniz önem artış gösterir.

Tırnak sağlığı için gerekenleri yaptığınıza inansanız da tırnaklarınız sürekli kırılmaya devam ediyorsa altında çeşitli sağlık problemleri ya da yanlış müdahaleler olabilir.
İşte tırnak kırılmasının muhtemel 6 nedeni…

Tırnaklarınızı Renklendirmek İçin;

1- Vitamin Eksikliği

Tırnak kırılmasının başlıca sebeplerinden biri, dengesiz beslenme sonucu oluşan vitamin eksikliğidir. Biotin yani B7 vitamini, demir, kalsiyum, magnezyum, çinko gibi yetersizlikler sonucunda tırnaklar kolay bir şekilde kırılmaya başlayabilir. Bu durumu önlemek için doğru besinler tüketerek tırnak sağlığınızın daha iyi olmasını sağlayabilirsiniz.

2- Yanlış Kozmetik Kullanımı

Tırnaklarınızın sağlığını bozup kırılmasına neden olan en güçlü etkenlerden biri de yanlış kozmetik ürünleridir. Güvenmediğiniz markaların oje, nemlendirici gibi ürünlerini aşırı miktarda kullandığınızda zararlı kimyasallar nedeniyle tırnaklarınızın kırılmasına neden olursunuz. Bu durumu önlemek için kozmetik ürünlerden mümkün olduğunca vazgeçmeli, doğal seçeneklere yönelmelisiniz.

3- Yeterli Su İçmemek

Yetersiz beslenmek gibi yetersiz su içmek de tırnaklarınızın güçsüzleşip kırılmasına neden olur. Günde en az 2 litre su içerek tırnaklarınızın nemlenme ihtiyacını giderebilir, daha sağlam ve parlak görünüme sahip olmalarını sağlayabilirsiniz.

4- Tırnak Mantarı

Mantar, el ve ayak tırnaklarında en sık görülen rahatsızlıklardan biridir. Tırnak uçlarında veya altlarında beyaz, sarı noktalar şeklinde başlayan mantar; giderek tırnakların kalınlaşmasına, rengini kaybetmesine ve kırılmasına neden olur. Siz de tırnaklarınızın kolay kırılmasından şikâyetçiyseniz tırnaklarınızda mantar hastalığı olup olmadığını anlamak için mutlaka bir uzmana görünmelisiniz.

5- Hipertiroid

Aşırı terleme, sıcağa karşı dayanıksızlık, çarpıntı gibi belirtilerle kendini gösteren, bir hormon rahatsızlığı olan hipertiroid; vücutta birçok organın işlevini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Tırnaklar da hipertiroidin olumsuz etkilediği alanlardan biridir. Tırnaklarınız sık bir şekilde kırılıyorsa hipertiroid hastası olup olmadığınzı öğrenmek için gerekli hormon testlerini yaptırmanız gerekir.

6- Sedef Hastalığı

Daha çok saç, dirsek, diz, el ve ayaklarda görülen bir rahatsızlık olan sedef; ilerleyip tırnakları da sarabilmektedir. Tırnaklarınızın kırılmasının sebebi, tırnaklarınızı saran bir sedef hastalığı olabilir. Bunun için gerekli testleri yaptırıp tedavi sürecine başlamak için geç kalmamanız gerekir.