Renkli Yumurtalar Diyarı: Tüm Dünyadan 5 İlginç Paskalya Geleneği!

Latince Pascha, Yunanca Πάσχα… Hristiyanlığın en eski ve önemli günlerinden biri; Hz. İsa’nın çarmıha gerildikten sonra 3. gününde diriliş kutlaması. Baharın gelişini ve canlılığı simgeleyen yumurta, baş rolde. Bu yıl 27 Mart Pazar günü kutlanacak olan Paskalya Günü, Kıyam Yortusu, Diriliş Pazarı ya da Diriliş Günü olarak da adlandırılabiliyor. Peki, bu özel güne ait ne gibi gelenekler var; sizin için araştırdık.

 1- Finlandiya

İskandinav ülkelerindeki çocuklar, yüzlerini boyar ve başlarına eşarplar bağlayarak süpürge sapları, cezve ve söğüt dalları ile caddelerde gezerler.

finlandiya

2- Polonya

Smingus-Dyngus adı verilen ilginç bir adet. Paskalya Günü birbirlerinin üzerine su atıyor ülkenin gençleri. Su tabancaları da başka bir alternatif tabi. İnanışa göre hangi genç kız sırılsıklam olursa, 1 yıl içinde evlenirmiş 🙂

polonya

3- Fransa

Paskalya Günü, dev bir omlete sahne olur. Dev omletten kastımız yaklaşık 4.500 yumurta ile yapılan ve ortalama 1000 kişinin yiyebileceği ebatta bir omlet. Bu geleneğin kökeni ise Napolyon’a dayanıyor. Hikâyeye göre Napolyon, Fransa’dan geçerken ordusuyla birlikte bir omlet ister. Omleti çok beğenen Napolyon, tüm köy halkına ordusu için dev bir omlet yapılmasını ister ve gelenek o zamandan bu zamana ilerler…

fransa

4- İspanya

Âdetin adı “dansa de la mort”, anlamı ‘ölü dansı’. Ülkenin insanları, iskelet kıyafetleri giyip caddelerde dolaşıyor. Gelenek gece yarısı başlar ve 3-4 saat sürer.

ispanya

5- Norveç

1923’ten gelen geleneğin adı Paaskekrimmen. Norveçliler bugünü cinayet romanları okuyarak geçiriyor.

norveç

Paskalya Günü denince ilk akla gelen lezzetlerden biri ile sonlandıralım yazımızı; Paskalya Çöreği. Tarifi yarın MigrosTV’de yayında!