Türk Kahvesinin Tarihi ve 7 Farklı Özelliği

Şimdi kendinize nefis kokulu, bol köpüklü bir Türk kahvesi hazırlayın ve bu satırlarımızı öyle okumaya başlayın. Böylece, kahve ile ilgili bilgileri daha iyi özümseyecek, kendinize bilgi dolu dakikalar hediye edeceksiniz.

kopuklu-turk-kahvesi

Kız isteme merasimlerinin başrolü, dost sohbetlerinin vazgeçilmezi, yorgunluk giderici Türk kahvesi bugünlere nasıl gelmiş bakalım.

Türk kahvesinin doğuş yeri Habeşistan olarak kabul edilir, zamanla oradan Yemen’e geçmiş ve tüm Orta Doğu’ya yayılmıştır. Osmanlı İmparatorluğu’na gelişi hakkında ise kesin olmayan hikayeler dilden dile dolanır durur. En güçlülerinden birini ele alacağız şimdi. Keyifli okumalar!

Türk Kahvesi

Osmanlı valisi Yemen Özdemir Paşa’nın kahve çekirdeklerinden hazırlanan yeni bir içecek keşfetmesi üzerine bu içecek Kanuni Sultan Süleyman’a sunulmuştur. Kanuni, bu içeceğe bayılmış ve onay mührünü hiç düşünmeden basmıştır.

Kahve, saraya ilk geldiğinde pişirme yöntemi çok farklıyken sonraları kahve çekirdekleri havanda dövülmeye başlanmıştır. Havanda dövülen çekirdeklerin içine su eklenerek cezvede pişirilmeye başlanmış, zamanla bu yöntem tüm ülkeye yayılmış ve kahve popüler bir hal almıştır. Saray içeceği iken tüm halk tarafından tanınmaya başlamıştır. Ülkenin neredeyse her köşesinde kahvehaneler açılmıştır. Bu arada ilk kahvehane 1554 yılında İstanbul Tahtakale’de açılandır. İlk kahvehanenin ardından diğerlerinin açılması çok zaman almamış ve İstanbul ve diğer vilayetlerde birçok kahvehane kahve servisi yapmaya başlamıştır.

turk-kahvesi-telvesi

Daha sonraları Nurbanu Sultan’ın Venedikli dostları ilk kahveyi Venedik’e götürmüşler ve dünya kahveyle Türkler sayesinde tanışmıştır. Kahvenin serüveni günümüzde de devam etmekte, sürekli yenilikler eklenmektedir.

Türk Kahvesinin Diğer Kahvelere Göre 7 Güçlü Özelliği

1. Dünyanın en eski kahve pişirme yöntemi Türk kahvesine aittir.

turk-kahvesi

2. “Tadı damağımda kaldı” cümlesini en çok hak eden kahvedir; çünkü köpüğü sayesinde tadını damakta en uzun süre devam ettiren kahvedir.

turk-kahvesi-hakkinda

3. Köpüğü ve sunulduğu ince fincanlar sayesinde diğer kahvelere göre daha uzun süre sıcak kalabilir.

turk-kahvesi-ozellikleri

4. Diğer kahve türlerine göre daha kıvamlı ve aromatiktir. Güçlü kokusu ile kolayca ayırt edilebilir.

turk-kahvesi-nasil-yapilir

5. Telvesi dibe çöktüğü için filtre ya da süzme işlemine gerek duymaz. Bu özelliği ile tektir.

turk_kahvesi

6. Sıklıkla içilse dahi şişkinlik yapmaz, metabolizma hızı için oldukça yararlıdır.

turk-kahvesi

7. Şekeri pişirme esnasında konduğu için içime hazırdır, ek bir hazırlama işlemi olmaz.