Tuz Yerine Geçebilecek 7 Alternatif

Televizyonlarda, internette, gazetelerde; akla gelen her mecrada sürekli araştırılan sağlıklı beslenmenin en başta üç beyazdan biri olan tuzdan uzak durarak mümkün olduğunu artık biliyoruz.

Az miktarda tuz, vücut dengesi için gerekli bir mineral kaynağıdır; ancak tuz miktarını abartıyorsanız küçük değişiklikler yaparak önlem almakta fayda var. Peki nasıl?

Yemek sofrasından tuzluğu kaldırarak işe etkili adımla başlayabilirsiniz, ancak bundan sonrası daha önemlidir. Tuzu hayatınızdan mümkün olduğunca çıkardıktan sonra yerine en az tuz kadar lezzet verecek yeni malzemeler eklemeniz gerekebilir. İşte tam da bu ihtiyaç anına göre malzemeleri sizin için derledik. Bakın, tuz yerine geçebilen 7 malzeme neymiş:

1. Sarımsak

Yemeğinizin lezzetsiz olduğunu düşünüyorsanız tuzdan önce sarımsağa bir danışmanızı öneririz. Sarımsak, tüm yemekler için harika bir lezzetlendiricidir. Sevmediğiniz bir yemeğe birkaç diş sarımsak katarak onu en baştan yaratmak, tuzsuz yemeği şahane bir lezzete bürümek mümkündür.

2. Soğan Tozu

Sarımsağın kuzeni, tüm yemeklerimizin olmazsa olmazı soğan; toz hali ile tuz yerine kullanılmak üzere yanınızda! İçeriğindeki allisin maddesi sayesinde tuz alımını azaltmaya yardımcı olan soğan tozu, tuz yerine geçebilecek en sağlıklı alternatiflerden biridir. Siz de aklınıza gelen her yemeğe soğan tozu ekleyerek bambaşka lezzete sahip sonuçlara ulaşabilirsiniz.

3. Anason

Anason, faydalı ve besleyici içeriği sayesinde her zaman ideal seçeneklerden biri olmayı hak eder. Özellikle et ve sebze yemeklerine çok yakışan anasondan makul miktarda kullanarak tuzdan daha sağlıklı bir alternatif edinebilir aynı zamanda sindirim sisteminizin daha iyi çalışmasına katkıda bulunabilirsiniz.

4. Kekik

Kekik; en çok kullanılan baharatlardan biri olmasına rağmen tuz yerine geçebilecek bir alternatif olması ile pek bilinmemektedir. Vitamin, mineral, antiseptik özellikleri bulunan kekiği tavuk, et, sebze yemeklerinde tuz yerine kullanarak vücut sağlığınız için büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Taze Kekik

5. Karabiber

Her evin sofrasında bulunan ana baharatlardan biri de karabiberdir. Nefis aroması sayesinde güzelleştiremeyeceği ve yakışmadığı pek de yemek yoktur. Madem böyle, onun bu uyumlu halinden biraz daha yararlanmaya ne dersiniz?  Tuz yerine daha faydalı bir alternatif olarak karabiberden yararlanabilir, tuz tüketiminizi azaltabilirsiniz.

6. Zerdeçal

Neredeyse her derde deva olan zerdeçal da tuz yerine başarıyla geçebilecek bir seçenektir. Bizim önerimiz, sofranızdaki tuzluğun içerisine antioksidanlar bakımından zengin olan zerdeçaldan doldurup her yemeğinize birkaç tutam eklemeniz!

7. Kimyon

Köfte çeşitleri gibi birçok yemekte kullanılan kimyonun lezzetinden tuzdan kurtulmak için yararlanmaya hazır mısınız? Antioksidan özelliği, kolesterolü düşüren etkisi sayesinde bolca fayda içeren kimyonu birçok yemeğinizde kullanabilir, tuzun lezzetini unutabilirsiniz.