Uçak Korkunuz mu Var? Gelin 6 Adımda Çözelim!

Kümülüs bulutları sinirinizi mi bozuyor? O hızlanma anındaki adrenalin canınızı mı sıkıyor? Yükselirken ya da alçalırken ömrünüzden ömür mü gidiyor? Haydi, hepsini geçtik bu türbülansa ne oluyor mu diyorsunuz? Sorduğumuz tüm soruların yanıtı ‘offf evet’ haykırışlarına karışıyorsa hiç merak etmeyin emin ellerdesiniz. Bu yazımızda uçak korkunuzu yenmeniz için kendinizi telkin edebileceğiniz birkaç yöntem paylaşacağız. Hazırsanız kemerlerinizi bağlayın; uçuşa geçiyoruz! Şaka şaka tamam çok acımasız bir espri oldu 🙂 Sakin sakin okuyalım…

ucak-fobisi

1- Tetikçinizi Bulun!

Biraz ‘Godfather vari’ (ne demekse bu kelime) oldu farkındayız. Ama lazım yani… Belli ki bir şey sizi tetikliyor ve birden korku sarıyor etrafınızı. Önce bunun ne olduğunu bulun. Hangi durumda gerildiğinizi bulursanız, olay anında önceden duruma el koyabilirsiniz. Kalkış anında gerildiğinizi fark ettiyseniz mesela, ona göre önlem alabilirsiniz; gözlük, başka bir meşgale ya da herhangi bir uğraş…

2- Havaalanına Vaktinde Değil Öncesinde Gidin!

Gidin ki uçakları izleyip, genel duruma hakim olun. Uçağın kalkışından tutun da gökyüzünde küçülene kadar takip edin. Böylelikle ilk kez biniyorsanız, sizi hangi aşamaların beklediğini bilerek binmiş olursunuz.

3- Ön ya da Çıkış Sırasına Oturun!

Sıkışıklık da ruhunuzu karartıyor olabilir. Bunu önlemek için önünüzde mesafe olan ön ya da çıkıştaki koltuklara oturun. Böylelikle ön yolcunun tam dibinizde oluşu, üstünüze kâbus gibi çökmemiş olacaktır.

4- Bir Gece Önce Güzel Uyumayın!

Evet, şaka gibi ama yolculuğa yorgun ve uykusuz başlamak da bir çözüm. Yolculuk öncesi uykunuzu tamamen almak, sizi yol boyunca dinç tutacaktır ve bu dinçlik size bu sefer iyi gelmeyebilir. Uyuyabildiğiniz kadar az uyursanız, yol boyunca gözlerinizin kapanması daha hızlı olacaktır.

5- Kulaklık Takın!

Sessizlik size #iyigelecek! Demiyoruz ki pilota gidip ‘Yalnız biraz sessiz uçarsak…” deyin… Motor olur, uçak olur; bir şekilde kulağınıza gelen garip teknik sesler, beyninizi ‘Acaba bir sorun mu var?’ şeklinde tetikleyebilir. Bunu önlemek için uçuş boyunca kulaklık takabilir ve kendinizi ‘sessiz mod’a alabilirsiniz.

6- Türbülansa Meselesi!

Uçak fobisinin ortak nedeni. Ne düşünürsünüz bilemiyoruz ancak ufak bir hatırlatma yapmak isteriz; uçak, hava boşluğuna girince düşmez! Emniyet kemerinden kasıt da sallanma anında diğer yolcunun üzerine düşmemeniz… Uçağın düşmesiyle alakası yok yani…

Size şimdi kitap okuyun, oyalanın, çok da kurmayın kafanızda diyeceğiz ancak biliyoruz ki çeken bilir. Yukarıdaki maddeleri bir deneyin isterseniz, belki bir faydası olur… Ha bu arada, yolculuk öncesi içeceğiniz ekinezya da stresinizi azaltmaya yardımcı olabilir, demedi demeyin!

http://migrostv.migros.com.tr/naneli-balli-ekinezya-cayi-tarifi/