Ünlü Fransız Peynirleri

Peynir konusunda nam salmış bir ülke Fransa. Dünyanın dört bir yanından bu ülkeye sadece peynirleri için giden pek çok insan var. Şimdi gelin bu meşhur peynirler neymiş bir de biz göz atalım.

1)      Kamamber Peyniri

Avrupa geleneklerine has bir şekilde Kamamber peyniri de adını ilk üretildiği yer olan Normandiya’dan alıyor. 1855 yılında Napolyon’un ilk kez tattığı ve çok beğendiği bu peynir Fransa’nın en meşhur peynirlerinden biridir. Kamamber peyniri inek sütünden yapılır. Dışı serttir ama içi krema gibi yumuşacıktır. Karakteristik ve tuzlu bir tadı vardı. 

kamamber-peyniri

2)      Rokfor Peyniri

Belki de en eski Fransız peynirlerinden biridir rokfor peyniri. Herkesin ağız tadına hitap etmeyen rokfor, güçlü, acı ve aromatik bir peynirdir. Daha çok damak zevkine güvenen gurmeler içindir diyebiliriz bu nedenle. Bir kere sevdikten sonra bir daha vazgeçemeyeceğiniz peynirlerdendir. 

rokfor

3)      Boursin Peyniri

Boursin lezzetli bir krem peynirdir. Karakteristik tadından dolayı dünya çapındaki pek çok şefin gözdesidir. Sevenleri ise sadece tadı için değil ekmek, makarna ve pek çok yemekle birlikte yenebildiği için özellikle tercih ediyorlar.

boursin

4)      Reblochon Peyniri

Reblochon peynirlerinin dışı kıtır kıtır içi ise krem gibidir. Orijinal ismi sütü ikinci kere sağmak anlamına gelen bu peynirin adı orta çağ zamanlarına dayanıyor. Bu isim kulağa biraz garip gelse de aslında mantıklı bir açıklaması var. Orta çağ zamanı, çiftçiler sağdıkları süt miktarı kadar tahsildarlara vergi ödemekteydi. Akıllı çiftçiler vergi tahsildarlarını kandırmak için ineklerindeki sütün hepsini değil bir kısmını sağıyorlardı. Onlar gittikten sonra ise kalan sütü sağıyorlardı. Reblochon peynirleri ikinci gün sağılan sütle yapılıyordu. 

reblochon

5)      Munster Peyniri

İnek sütünden yapılan sert bir tadı ve kokusu bu peynirin kökeni Reblochon peyniri gibi orta çağa dayanıyor. Başlarda, rahipler tarafından süt ürünlerini muhafaza etmek için bir yol olarak görülüyordu. Munster peyniri çiğ inek sütünden yapılır ve aroması ve kokusu için peynirin kabuğu düzenli olarak yıkanır. 

munster

6)      Chevre Peyniri

Chevre Fransızcada keçi anlamına gelmektedir. Haçlı seferleri sırasında Müslümanlar batı Fransa’ya saldırdıklarında keçilerini de yanlarında getirip, onların sütünden nasıl peynir yapılacağını öğrettiler. Keçi sütünden yapılan peynirler genelde buruk bir tada sahip olurlar. Pek çok insan Chevre peynirini bu tadı sebebiyle omlette, makarnada, salatalarda ve pizza üstlerinde kullanırlar. 

chevre