Uykusuzluğa İyi Gelen 7 Bitki

Uyku, ruh ve beden sağlığı için en önemli ihtiyaçlardan biridir. Vücudumuzun sağlığını nasıl ki besinlerden sağlıyorsak zihnimizin sağlığını da uykudan sağlarız. İyi bir uyku, beynin işlevlerinin eksiksiz ve doğru şekilde yapılmasına yardımcı olur. Özellikle gece uyunmayan uyku, kişide gün boyu baş ağrısı, yorgunluk, halsizlik, dikkatsizlik, asabiyet gibi olumsuz durumlara neden olur. Tüm bu olumsuzlukların yaşanmaması için sağlıklı bir uyku uyumaya dikkat etmeli, eğer başaramıyorsanız bitkilerden yardım almaya başlamalısınız. İşte uykusuzluğa iyi gelen 7 bitki!

1) Papatya Çayı

Papatya gibisin beyaz ve ince, uykusuzluk kesiliyor onu içince! Uyku öncesi bir fincan papatya çayı içerek sinirlerinizin yatışmasını, kaslarınızın rahatlamasını sağlayabilir uykuya rahatça dalmanıza yardımcı olabilirsiniz.

papatyacayı

 2. Çarkıfelek

İçerisinde bulunan harmin isimli bileşen sayesinde kişinin iyi hissetmeye başlamasına, kötü düşünceleri atıp uykuya kolayca dalmasına yardımcı olur.

moriga-cayi

 3. Lavanta Çiçeği

Lavanta çiçeklerinin mis kokusu fincanlara doluyor, kişi uykuya kolayca dalıyor! Lavanta çayı; sinir sistemini rahatlatır, endişeleri ortadan kaldırır, şişkinliği gidererek vücuda rahatlık sağlar. Yatmadan önce içeceğiniz bir fincan lavanta çayı ile rahat uykulara, tatlı rüyalara dalabilirsiniz.

lavanta

4. Ihlamur

En güzel anneanne tariflerinden biri olan mis kokulu ıhlamur, bu kez de şifasını sizden esirgemeyecek. Yatmadan önce bir fincan ıhlamur içerseniz uykuya rahatça dalabilirsiniz. Üstelik tatlandırmak için şeker yerine bal katarsanız hoş bir lezzet elde edersiniz.

ihlamur

5. Kereviz Sapı

Kendisi ayrı, sapı ayrı şifalı bitki; kereviz! Kerevizin yeşil kısımlarını kaynatıp kendinize sıcacık bir fincan hazırlayın ve rahat uykulara merhaba deyin.

kereviz-corbasi

6. Nane

Nanenin mis kokusu, ferahlatıcı etkisi rahat bir uykunun da ilacı. Nane; vücudun rahatlamasını, ruhun sakinleşmesini sağlar. Sinir sistemini düzenleyerek rahat bir uykunun temellerini atar.

nane_limon_cayi

7. Melisa Otu

Halk arasında oğul otu diye de bilinen melisa otu ile tüm uykusuzluğunuzu uçurmaya hazır olun. 2 su bardağı kadar kaynamış suya 1 çay kaşığı melisa otunu ekleyin ve sıcak bir çay hazırlayarak rahat bir uykuya merhaba deyin.

Tüm bu bitkiler işinize yaramadıysa bir de şunlara bakın:

  • Uyuyacağınız odanın sıcaklığına dikkat edin. Uyuyacağınız odanın ne çok sıcak ne de çok soğuk olmaması demek, uykuya rahatça dalmanız demektir.
  • Uyuyacağınız odanın zifiri karanlığa sahip olmasına dikkat edin. En ufak bir ışık sızıntısı, sizin derin bir uyku uyumanıza engel olup tüm gününüzün kötü geçmesine neden olacaktır.