Vişne mi, Kiraz mı? İşte 7 Fark!

İkisi de yeşil bir sap ve iki kırmızı toptan oluşan, ikisi de ağaçta yetişen, ikisi de çekirdekli, birbirine akraba olan bu nefis meyvelerin hiç mi farkı yok dersiniz? Bu yazımız, kiraz sandığı vişneyi ağzına atmasıyla yanlış bir sonuca ulaşıp ekşi bir deneyim yaşayanlara geliyor!

İşte vişne ve kirazın görünümündeki, ayırt etmenize yarayacak 7 fark:

1. Ağaç Boyları Farklıdır

Meseleye önce kökünden başlamaya ne dersiniz? Kırmızı toplarla dolu, süslü bir ağaç gördünüz. Acaba o ağaç, vişneyi mi yoksa kirazı mı besleyip büyütüyor sizce? Hadi, şu basit sırları kulağınıza fısıldayalım: Vişne ağaçları, kiraz ağaçlarına göre daha kısa bir boya sahiptir. Eğer kısa boyda, kırmızı toplarla süslü bir ağaç ile karşılaştıysanız onun kiraz değil vişne ağacı olma olasılığı çok daha yüksektir.

visne

 

2. Yaprakları Farklıdır

Vişne ağacı yaprakları, kiraz ağacı yapraklarına göre daha küçük ve yuvarlak bir yapıya sahiptir. Tezgâhlarla buluşan, satın alacağınız vişneler çoğu zaman yapraklarından çoktan ayrılmış olsa da belki aralarda bir yaprağa rastlamak mümkün olabilir. Böyle durumlarda yaprağını inceleyebilir, kiraz mı vişne mi olduğunu kolayca çözebilirsiniz.

kiraz

3. Lezzetleri Farklıdır

Görünümünden çözemiyorsanız en garanti yöntem tatmak olabilir. Vişne daha ekşi bir lezzete sahiptir; kiraz ise daha tatlı bir lezzete sahiptir.

Kirazlı Cheesecake Tarifi

 

4. Kalorisi Farklıdır

Vişne daha düşük bir şeker oranına sahiptir. Dolayısı ile hem daha ekşi hem de kalorisi daha azdır. Kiraz ise daha tatlı bir lezzete sahip olduğundan daha yüksek bir kaloriye sahiptir, dikkatli tüketilmesi gerekir. Diyet yapan insanlar, kiraz yerine vişne tercih ederek doğru bir karar verebilir.

kiraz-corbasi

5. Sap Renkleri Farklıdır

İkisi de yeşil saplara sahip deyip geçmeyin. Yeşilin tonları, size büyük bir kopya veriyor olabilir. Kiraz, daha koyu bir tona sahip yeşil saplara tutunurken; vişne, daha açık bir tona sahip saplara tutunur. Sapların açık ya da koyu olmasına dikkat ederek hangisinin vişne hangisinin kiraz olduğunu kolayca ayırt edebilirsiniz.

kirazli-dondurma

6. Sap Yapıları Farklıdır

Vişne, daha ince yapıda saplara sahipken kiraz biraz daha kalın yapıda saplara sahiptir.

vişne

 

7. Renkleri Farklıdır

Vişne daha açık renkte meyvelere sahipken kiraz ise bordoya kaçan daha koyu bir renge sahiptir.