Vitamini Kabuğunda Saklı; Ceviz

İçerisinde pek çok vitamin, mineral ve demir barındıran, kuru yemişler arasında en yüksek besin değerine sahip cevizin, kabuğunun faydaları da saymakla bitmeyecek kadar çok.

kapak_ceviz_kabugu

1) Kuru cevizin dış kabuğunun kaynatılarak çay gibi içilmesi soğuk algınlığına ve öksürüğe iyi gelir. Aynı tarifin günde 2 defa içilmesi, bağırsaklarda oluşan kurt ve solucanların tedavisi için de kullanılmaktadır. Bunlara ek olarak, şeker hastalığı ya da D vitamin eksikliğinden kaynaklı raşitizm hastalığı içinde günde 10-15 adet ceviz kabuğunun kaynatılarak içilmesi yararlıdır.
2) Kuru veya yaş fark etmeksizin ceviz kabuğunun 10 dakika kaynatıldıktan sonra saçın bu suyla yıkanması saç dökülmelerini durdurduğu gibi saçların kepekten arınmasını ve parlaklık kazanmasını sağlayacaktır.
3) Ceviz ve kabuğu çok eski zamanlardan beri çeşitli hastalıkların tedavisinde ve ilaç yapımında kullanılmıştır. Ayrıca saç, tırnak ve cilt bakımı için kullanılan kozmetik ürünlerinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Cilt için faydaları sınırsız olan ceviz kabuğunun suyunu el ve ayak tırnaklarınıza bakım yaparken de kullanabilirsiniz. İncelen veya kırılan tırnaklarınızın güçlenmesini ve sağlıklı uzamasını sağlar. Kuru ceviz kabuğu dışında, yeşil yaş ceviz kabuğunun suyunun çıkartılıp cilt üzerine sürülmesi sivilcelere ve cilt lekelerine iyi gelir.