Vücudumuzla İlgili Şaşırtan 9 Gerçek!

İnsan vücudu nelere kadir, okuyunca siz de çok şaşıracaksınız. Tükürüklerimizle dolan havuzdan 5 metrelik ince bağırsağımıza, 50.000’lik koku hafızamızdan kemik sayımıza kadar sizi ne bilgiler bekliyor bir bilseniz! Hiç uzatmadan konuya geçelim. İşte “o” özellikler…

1- Damlaya damlaya göl; tüküre tüküre havuz olur!

Evet, pek de iç açıcı bir başlangıç olmadı belki ama biz duyunca çok şaşırdık. Ortalama bir insan yaşam boyu yaklaşık 25.000 salya üretiyor. Bu tükürükler ömür boyu birikse – ki böyle bir hobi kimsede yoktur sanırız- tam 2 yüzme havuzunu dolduracak kadar çok olur… Tabi yine de havuzu tercih etmekte yarar var…

2- Esmerin adı; sarışının saçı vardır!

Sarışınların, esmerlere oranla daha fazla saçı olduğunu biliyor muydunuz? Ortalama olarak bir kafada yaklaşık 100,000 kıl folikülü vardır. Sarışınlarda ise bu rakam 146,000 civarında dolaşıyor. Kızıl saçlılar 86,000 esmerler de ise ortalama 110,000. Etrafınızdaki sarışınları bir düşünün, sahiden de gür değil mi saçlar?

sarı saçlar

Saçlarınız da cildiniz gibi özel bakıma ihtiyaç duyar. Sadece mevsim değişikliği ve stres değil, bazı gözden kaçan noktalar yüzünden de saçınız dökülebilir. İlk adım, canlandırıcı bir maske olabilir eğer hekiminiz de hem fikir ise… Doğal malzemeler ile yapabileceğiniz pratik bir maske önerimiz var. Avokadolu canlandırıcı maske tarifimizi kaçırmayın deriz! Tıklayın!
3- El ve ayak tırnakları; birbirinden bağımsız uzayan iki farklı dünya!
El tırnaklarınız, ayak tırnaklarınıza göre daha hızlı uzar. Özellikle yazı yazdığınız ve uzun parmağınıza ait tırnakların diğerlerine göre daha hızlı uzadığını biliyor muydunuz? Haydi, şimdi yazı yazdığınız elinize bakın, daha uzunlar değil mi?

ayak bakımı

4- Hapşırmak ya da hapşırmamak, işte tüm mesele bu!
Hapşırmak üzeresiniz ancak tehlikeli de olsa şuan hapşırmanın sırası değil. Hiç tavsiye edilmese de, eğer hapşırık gelmeden önce burnunuzun ucuna dokunursanız hapşırma isteğiniz geçecektir. Ya da diyelim ki bir türlü hapşıramadınız. O zaman da ışığa bakmanız yeterli; hemen hapşırırsınız.

nezle grip

5- Belki bir K9 burnu değil ama…
Köpeklerin koku alma konusundaki marifeti kadar olmasa da insan burnu da hiç fena değilmiş meğer. Köpekler kadar hassas olmasa da insan burnu tam 50,000 çeşit kokuyu hafızasına kaydedecek güçte…
6- Bebek deyip geçmeyin, sizden daha kemikli!
Bu kadar küçük bir bebeğin sizden daha fazla kemiğe sahip olması şaşırtıcı değil mi? Hayata 350 kemik ile başlarız. Büyüdükçe ve kemikler kaynaştıkça bu rakam 206’ya iner. Yeni doğanlar ile yetişkinler arasındaki “geçici” kemik farkı da bundandır.

bebek dili

7- Döküntü problemi yaşayan tek canlı hayvanlar değil!
Evdeki hayvanınız çok tüy ya da deri mi döküyor. Aslında siz de öyle! İnsan vücudu her saat ortalama 600,000 deri partikülü döker. Gözle görülmüyor o ayrı…
8- Diliniz, kimliğiniz!
Tıpkı parmak iziniz gibi, dilinizin üzerindeki izler de kimliğinizin bir parçası. Her kişinin kendine ait bir dil izi vardır.

newborn baby girl in pink knitted bear hat

newborn baby girl in pink knitted bear hat

9- İnce bağırsak deyip geçmeyin; sizden 4 kat uzun!
İnce bağırsağın uzunluğu yetişkin bir insanın boyunun yaklaşık 4 katı olduğunu biliyor muydunuz?  Geriye doğru katlandığı için karın boşluğuna sığabiliyor. Yoksa 5-6 metrelik bir bağırsak ile hayatı ne kadar da zor olurdu!