Yağınızı Tanıyın!

Yemeklerin vazgeçilmezi, makarnanın yapışmama sebebi, salatanın son dokunuşu, sahanda yumurtanın en leziz duruşu… Hepsinin altından (gerçek anlamda altından) çıkan aynı şey; yağ. Doğru yemeğe doğru yağ ilavesi ile tek bir damla ile sofrada mucizeler yaratabilirsiniz. Peki, yağınızı ve yemeğinizi iyi tanıyor musunuz? Size söyleyeceklerimiz var.

1- Zeytinyağı

Akdeniz salatasının vazgeçilmez unsuru. Çok yönlü kullanımı ile adeta vazgeçilmez. Sadece yemeklerde değil “saç baş işleri”nde de vazgeçilmez. Küçük bir fırın kâsesine koyup 10 dakika fırına verin. Ilındıktan sonra saçlarınızın tamamına sürün ve 15 dakika bekleyip sirkeli su ile çıkarın. Aynadaki “siz”e inanamayacaksınız.

Zeytinyağıyla yapılan çok lezzetli bir tarifimiz var. İşte burada: http://migrostv.migros.com.tr/zeytinyagli-barbunya-tarifi/

zeytinyağı

2- Yer Fıstığı Yağı

Adı üstünde yer fıstığından elde edilen yağın yaygın kullanım yeri Çin ve Güney Asya. Vog’da pişen lezzetleri seviyorsanız, içine az miktarda yer fıstığı yağı damlatın ve ardından yemeğinizi pişirin. Lezzeti şahane olacaktır.

yer fıstığı yağı
3- Kolza Tohumu Yağı

Zeytinyağı gibi salatalarda kullanılan kolza tohumu yağının en belirgin ve ayırt edici özelliği çok hafif olması. Ciddi oranda Omega-3 içeren kolza tohumu yağının bir diğer adı da Kanola yağı.

kolza tohumu yağı
4- Üzüm Yağı

Üzüm özlerinden elde edilen yağın en yaygın kullanım alanı kızartmalar. Özellikle yüksek oranda ısıda pişirildiğinde kızartmanızın daha gevrek olmasını sağlıyor.
5- Soya Yağı

%50 oranında Omega 6 içeren yağ, her pişirme koşuluna uygun. En büyük özelliği ise saç dökülmesine olan düşmanlığı! Soya yağını hafifçe ısıtın ve içerisine 6-7 damla sarımsak yağı damlatıp saçınıza sürün. Düzenli kullanımda saç kökleriniz güçlenecek ve saç dökülmeniz engellenecektir.