Yakından Tanıyın: Misket Limonu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Salataların, içeceklerin, bazı yemeklerin ve çorbaların vazgeçilmezi olan C vitamini deposu limonlardan hepimiz haberdarız. Ona hayatımızda bolca yer veriyor, lezzetini benimsiyoruz. Peki misket limonunu tanıyor muyuz? Birçoğunuzun bu çeşidi ilk kez gördüğünü biliyoruz ve bu nedenle size onu daha yakından tanıtmaya, limon ile aralarındaki farkları göstermeye geldik.

İşte misket limonu hakkında bilgiler ve misket limonunun faydaları:

1. Aynı Familyadandır

Misket limonu, bir diğer ismiyle lime; çok farklı gibi görünse de herkesin iyi bildiği limon ile aynı familyadan gelir ve benzer özelliklere sahiptir.

2. Dünyaca Ünlüdür

Misket limonu, özellikle mayhoş lezzetleri sevenlerin gözdesidir. Meksika ve Latin Amerika mutfaklarında bolca kullanılır. Bazı kültürlerde kurutulup baharat olarak da kullanıldığı görülür. Sıcak yemekler, tatlılar, pastalar ve daha birçok alanda misket limonun eşsiz lezzetinden yararlanılır.

nane_limon_cayi

3. Büyüklüğü Farklıdır

Misket limonu, genellikle limondan daha küçük bir boyuta sahiptir. Misket limonu yuvarlak, limon ise oval bir yapıya sahiptir.

zencefilli-limonata

 

4. Rengi Farklıdır

Misket limonu, limona göre farklı bir renge sahiptir. Limon, sarı bir renkteyken misket limonu koyu ya da açık yeşil bir renge sahiptir.

limon-hakkinda

5. Besin Değeri Farklıdır

Misket limonu ve limon, her ikisi de C vitamini deposudur; ancak misket limonu, limona göre yaklaşık 24 mg daha az C vitamini içerir bu açığı da limondan farklı olarak barındırdığı A vitamini ile kapatır. Aynı zamanda bolca potasyum, sodyum, kalsiyum, magnezyum ve demir de faydalı içerikleri arasındadır.

misketi-limonunun-farki-nedir

6. Çekirdeksizdir

Limona alışkın biri olarak ilk kez misket limon alacaksanız limon gibi çekirdekli olmadığını bilmeniz gerekir. Misket limon, çekirdeksiz bir türdür ve limona göre daha suludur.

limon

7. Faydalıdır

Limon ve misket limonunun her ikisi de insan sağlığı için çok faydalıdır. İçeriklerindeki limonoidler sayesinde kansere ve aşırı kilolara karşı iyi birer savaşçıdırlar.

Peki nedir misket limonunun faydaları, gelin daha detaylı öğrenelim:

misket-limon

 

8. Bağışıklığı Güçlendirir

Misket limonu, doğanın bize sunmuş olduğu antibiyotiklerden biridir. Grip, soğuk algınlığı gibi birçok hastalıktan misket limonunun antioksidan özelliklerinden yararlanarak kurtulmak mümkündür.

misket-limonu-faydalari

 

9. Metabolizmayı Hızlandırır

Misket limonu; kilo vermek isteyenlerin diyet sürecindeki en büyük yardımcı olabilir. Hazmı kolaylaştırıcı özelliği ile sindirimi rahatlatır. İçtiğiniz su ya da yediğiniz salatanın içerisine eklediğiniz misket limonu sayesinde fazla kilolarınızdan daha kolay kurtulabilirsiniz.

misket-limonu

10. Gözleri Korur

Misket limonu, göz sağlığı için oldukça önemli olan A vitaminini bolca içerir. Bu özelliği sayesinde gözlerin uzun yıllar net görebilmesine ve çeşitli hastalıklardan korunmasına katkıda bulunur.

misket-limonu-nasil-olur

11. Kemikleri Güçlendirir

Misket limonunun içerisinde eklemler için çok faydalı kalsiyum ve çeşitli mineraller bulunur.   Bu özelliği sayesinde özellikle gelişim çağındaki çocukların kemikleri için son derece önemlidir.

misket-limonu-nedir

12. Cilde Faydalıdır

Misket limonu özellikle yağlı ciltler için önemli faydalar sunar. Birçok kozmetik ürününde de kullanılan misket limonu; ciltteki yağlanmayı dengeler, gözenekleri küçültür, cilde parlaklık kazandırır, lekeleri azaltır.