Yalnız Yaşayanların Dikkat Etmesi Gereken 9 Hayati Kural

Yalnız yaşamak bir insan için güzel ve önemli bir deneyimdir. Kendi ayakları üzerinde durabilmek, hayat ile mücadele etmek daha güçlü bir kişiliğe sahip olmayı sağlar. Yalnız yaşamak oldukça zevkli, bir yandan da oldukça zorludur. Neyse ki birçok avantajın yanındaki dezavantajların hiçbiri çözülemeyecek şeyler değil. İşte yalnız yaşıyorsanız size iyi gelecek 9 çözüm önerisi:

1. Banyonuzun Kapısını Açık Tutun

İnsanlık hali ya, banyoda başınıza bir şey gelir de düşüp kalırsanız erken müdahale için kapının kilitli olmamasında fayda var.

banyo fikirleri

2. Sensörlü Işıklar Kullanın

Harekete duyarlı ışıklar ile hem tasarruf sağlar hem de hırsızları uzaklaştırabilirsiniz.

mutfak-dekorasyon

3. Güvenlik Her Açıdan Sağlanmalı

Yalnız yaşıyorsanız kapı ve pencerenin sağlam, kilitlerin dayanıklı olmasına daha çok dikkat etmekte fayda var. Bunun dışında eğer ki tatile çıkacak ve evinizi uzun süre boş bırakacaksanız bu zaman diliminde posta kutunuzda faturaların birikeceğini unutmayın. Bu durum hırsızlar için en iyi davetiye şeklidir. Böyle zamanlarda güvendiğiniz komşunuzdan faturalarınızı sizin için almasını rica edin.

kis-dekorasyonu

4. Kolay Pişen Gıdalar Bulundurun

Uzun süre dayanabilecek, kolay pişen ama sağlıklı gıdalar bulundurmaya özen gösterin. Yalnızım zaten diye evde yemek pişirmeyip sürekli dışarıda yemek hem sağlığınıza hem de bütçenize zarardır, unutmayın!

salata

5. Telefon Numarası Köşesi Hazırlayın

Her acil duruma karşın taksi, hastane, doktor, ambulans, lokanta, polis gibi telefon numaralarını yazdığınız bir kağıdı kolay görebileceğiniz bir noktaya, örneğin buzdolabınızın üzerine yapıştırın. Herhangi bir durumda zaman kaybetmeden müdahale için oldukça işinize yarayacaktır.

küçük oda dekorasyonu

6. Temizlik İşini Çok Ertelemeyin

Günlük hayatınızın yoğun temposundan dolayı evin temizliğine vakit ayıramıyor olabilirsiniz; ama temiz olmasa bile en azından düzenli olmasına dikkat edin. Temizlik işini de çok fazla ertelememekte fayda var ki 1-2 saatlik iş, 1-2 gününüzü alacak kadar uzamasın; bunu istemezsiniz öyle değil mi?

mutfak dekorasyonu

7. Komşu Edinin

Anlaşabileceğiniz bir komşu edinmekte fayda var. Unutmayın, yalnız yaşıyorsunuz ve hastalandığınızda üzerinizi örtecek biri bile yok etrafınızda. Ancak güvenilir bir komşu edinirseniz sizi ara sıra yoklar hatta ona anahtar bile emanet edebilirsiniz. Anne gibi konuşmak istemeyiz ama öyle ya, dünyanın bin bir türlü hali var!

arkadaslik

8. Koridor Işığını Açık Bırakın

Hemen de “O elektrik faturası nasıl kabarır!” demeyin. Tasarruflu ampuller tercih ederseniz daha hesaplı olur, eve geç saatte geldiğinizde zifiri bir karanlıkla karşılaşmamış olursunuz. Aynı zamanda siz evde yokken ışığın yanması, hırsızlara karşı da bir önlem demektir.

mutfak dekorasyonu

9. Çöpleri ve Bulaşıkları Bekletmeyin

Hadi, evinizi vakit bulup da temizleyemiyorsunuz anladık; ama çöpleri atmaya ve bulaşıkları yıkamaya özel bir zaman yaratmanız şart. Evinizin böceklenmesini ya da ağır bir kokuya sahip olmasını hiç istemezsiniz sanki? O zaman derhal harekete geçin, hadi!