Yaratıcı İnsanların 11 Özelliği

Yaratıcılığın olmadığı bir dünya düşünebiliyor musunuz? Ya da sanatsız bir dünya… Beğendiğimiz ve ilham aldığımız tüm sanat eserleri, filmler, kitaplar bizi biz yapan şeyler oldu bu zamana kadar. Yaratıcılık ve düşünme yetisi bizi diğer cisim ve canlılardan ayıran en büyük özelliğimiz. Peki siz de yaratıcılığınızı ölçmeye ne dersiniz? İşte yaratıcı insanların 11 özelliği!

yaratıcı_insan

1. Otorite Probleminiz Varsa

Yaratıcı insanlar genellikle yönetim konusunda iyi değillerdir çünkü kendi işlerini kendileri görürler.

2. Bazen Uyum Sağlamada Güçlük Çekiyorsanız

Bazıları her duruma ve ortama uyum sağlamak ister. Yaratıcı insanlar ise kendilerini değiştirerek uyum sağlamayı reddeder.

3. Problem Çözmeyi Seviyorsanız

Çoğu insan problemlerden kaçarken yaratıcı insanlar çözülecek problem arar ve çözmek onlar için büyük zevktir.

yaratıcı_nasıl_olunur

4. Kendinizi Kritize Ediyorsanız

Kendi öz eleştirisini yapabilen, hayatta her şeyin üstesinden gelebilir. Yaratıcılığın en önemli unsurlarından biri kendi yaptığın işleri eleştirmek ve kendini geliştirmektir.

5. Soru Soruyorsanız

Hayata karşı olan merakını kaybetmemek yaratıcılığı doğurur. Merak, insanı öğrenmeye sürükler ve öğrenmek insanı canlı tutar.

6. Gittiğiniz Her Yere Defter Götürüyorsanız

Aklına gelen yaratıcı fikirleri yazmak için defter taşıyan birini gördüyseniz, evet o yaratıcı biridir çünkü hiçbir fikri kaybetmek istemez.

7. Olağan Şeylerde Güzelliği Buluyorsanız

Yaratıcılık, en basit ve dünyevi şeylerde güzelliği bulabilmektir. Zaten dünyanın var oluşu başlı başına bir sırdır ve bunu incelemek yaratıcı insanları mutlu eder.

yaratıcı_olmanın_yolları

8. Reddedilmekten Rahatsızlık Duymuyorsanız

Reddedilmek zor hazmedilen bir duygudur. Bir yazar ya da oyuncu olmak kolay değildir, birden çok reddedilmeye hazır olan ve bundan rahatsızlık duymayan biri sonunda hedefine ulaşacaktır.

9. Para Sizin İçin Amaç Değil Araç İse

Para elbetteki faturaları öder fakat mutluluğu satın alamaz. İstediğiniz ve mutlu olduğunuz işi yapmak için zaman zaman parasız kalmayı göze alıyorsanız, yaratıcısınızdır.

10. İlham Arıyorsanız

İlham, kendi kendine gelen bir şey değildir. Önemli olan onun gelmesini beklemeden aramaya geçmektir. Bir sanat galerisinde, tiyatroda ya da günlük hayatta çevrenizdekileri izlerken bile ilham kaynağı bulabilirsiniz.

1406851200-5e99425d055efc4ae5a94172d1ee6612

11. Baskıya Boyun Eğmiyorsanız

Yaptığınız işi ya da eseri beğenmeyen biri her zaman olacaktır. Kendinize güvendikten sonra kapılar zaman içinde önünüze açılır.