Yediğiniz Her Şeyi 1 Saat Boyunca Tatlıymış Gibi Hissettiren Mucize Meyve!

Bir bardak dolusu sirkeyi bir dikişte içmeyi veya yediğiniz acıdan kulaklarınızdan duman fışkırırken “bana mısın?” demeden dip soslu acılı tavuk kanatlarını yemeye devam etmeyi denediniz mi hiç? Evet, günlük hayatınızda kendinize acı çektirmekten hoşlanmıyor veya iddialara girerek midenizi savaş alanına çevirmiyorsanız bu saydıklarımızı yapma ihtimaliniz çok düşük tabi. Aslında bütün bunları neden yazdık biliyor musunuz? Bir meyve düşünün; ne yerseniz yiyin, üzerine bir parça bu meyveden atıyorsunuz ve tüm damak tadınız sıfırlanıyor; yediğiniz içtiğiniz her şeyin tadını otomatikman tatlı olarak algılıyorsunuz. Kulağa ilginç geliyor değil mi? Böyle bir meyve var! Miracle Berry veya Miracle Fruit (Mucize Meyve) olarak da adlandırılan bir meyve çeşidi. Avrupalı kâşif Chevalier des Marchais tarafından keşfedilmiş 18.yy’da. 1725 yılında, Batı Afrika gezisini yapan Des Marchais, yerlilerin bu bitkinin meyvelerini topladıklarını fark etmiş. Merakına yenik düşüp bitkiyi tattığında ise işin ‘mucize’ kısmı devreye girmiş.  Bitkiyi yedikten sonra, geçici bir süreliğine acı veya ekşi olarak yediği her şeyin, tat alma duyusunca tatlı olarak algılandığını fark etmiş. Düşünsenize sınırınız yok; her şey tatlı!
mucize_meyve

Kullanım alanını duydunuz mu?

Diyabet tedavisi desek! Evet, 1970’li yıllarda yani bitkinin en popüler yıllarında bitki ekstresinden tablet, ilaç gibi ürünler imal edilip piyasaya sürülmüş ve hatta bazı ülkelerde şeker hastalığı tedavisinde kullanılmış. Mucize meyvenin kullanım alanı bununlar da sınırlı değil; bu meyvenin kemoterapi gören hastalar için de faydalı olduğunu savunanlar var. Kemoterapi, hastanın ağız tadını bozan, neredeyse çoğu yiyeceği lezzetten uzak adeta metal yiyormuş gibi hissettiren bir tedavi. Ve bu metalik tat nedeni ile hasta yemek yiyemez, kilo kaybı oluşur. Sonuçlar kişiden kişiye farklılık gösterse de, ABD’de bazı hastanelerde bu yan etkiyi önlemek için bitkinin kullanıldığı da bir gerçek. Bu arada yapılan araştırmalara göre bu tedaviyi deneyen hastaların  % 70-75 ‘inde de olumlu sonuç alınmış!

Peki, gelelim meyvenin tadına!

Tabi bu kadar anlattıktan sonra meyvenin saçma sapan bir tadı var dersek hemen şuanda okumayı bırakır, tüm sekmeleri bir hışım kapayabilirsiniz. Alır mıyız bu riski? 🙂 Bu mucize meyvenin hiç tadı yok. Su gibi… Dilin hiç bir yerine tat anlamında etkisi olmadığı gibi var olan etkiyi de alıp götürüyor. Tam 1 saat süren etkisi sayesinde yediğiniz her şey size tatlı geliyor. Üstelik yapılan araştırmalara göre bir yan etkisi falan da yok. Olur gibi değil!

Biz size bu meyve ile herhangi bir tarif yapmadık ama en az bu meyve kadar faydalı 8 kırmızı meyveden bahsedeceğiz size. Üstelik hepsi yaşlanma karşıtı desek?!?! Linke göz atın ve sonra bir yazımıza bir kırmızı meyvelere bakın; karar sizin! 🙂