Yemeğinizi Festivale Çeviren ‘Yenilebilir’ 7 Çiçek

Çinlilerin, Yunanlıların ve Romalıların bir bildiği varmış… 

Binlerce yıl öncesinden bahsediyoruz. Henüz kap kaçak bile yokken, ilkel yöntemlerle karın doyurmanın en popüler(!) olduğu yıllar. Mağarada, dağda bayırda çökertme kebabı, beğendili köfte ya da dana rosto vardı da yemediler mi! Ellerindeki kısıtlı imkânlarla hem hastalıktan korunmaya, hem beslenmeye çalışan dönemin yerlilerinin ilk keşfi; yenebilen bitkiler, meyve yaprakları. Binlerce yıldan günümüze gelene kadar bazı kopmalar yaşamış olsa da artık günümüzde bitki ve bazı meyve yaprakları günden güne popüler oluyor; kiraz sapının zayıflama etkisi, balık tariflerine defne yaprağı dokunuşu, gripten korunmayı sağlayan “kaynatmalık” yapraklar ve daha pek çoğu… Sadece bizler dünya mutfağında da bitkilerle yapılan yemeklerin yeri büyük; İtalyanların kabak çiçeği ve Hindistanlıların gül yaprağı gibi… Şimdi sizlerle birkaç lezzet paylaşacağız. İşte yemeğinizi çiçek cennetine çeviren öneriler. Unutmayın, hayal gücünüzle sınırlısınız!

1- Elma

Elmanın taç yaprakları, özellikle salatalarla çok iyi gidiyor. Yaprakların için dondurma ya da krema ile doldurup, elmalı tartınızın yanında servis etmek çok şık bir sunum olacaktır.

elma

2- Fesleğen

Fesleğen yaprağı, içinde fesleğen olan her yemekte hem yemeklik hem dekoratif olarak kullanılabilir. Ancak önemli bir nokta var. Fesleğen yaprakları çok yoğun bir tada sahiptir. Bu nedenle kullanırken dikkat etmekte fayda var ki yemeğiniz acımsı olmasın. Fesleğenli arpa şehriye tarifimiz şahane bir seçenek olabilir.

3- Frenk Soğanı

Frenk soğanı yaprakları şaşırtıcı derecede kıtır kıtırdır. Omletlerde ya da salatalarda kullanılabildiği gibi birkaç balık tarifinde ya da ekstra bir tat katması için peynir sosunda kullanılabilir. Eğer sırf tadını merak ettiğiniz için bir  yemeğin ya da salatanın içinde tatmak yerine direkt yemeyi düşünürseniz bundan kaçınsanız iyi olur; acılığı ve keskinliği canınızı yakacaktır!

frenk_Soganı

 

4- Papatya

Masumiyetin ve saflığın çiçeği; papatya. Papatya pek çok tatlı, çorba ya da salataya renk verdiği gibi aynı zamanda keklerin, bisküvilerin ve musların da görünümüne renk katan şahane bir dekoratif! Saplarından çiçekleri ayırın ve sofranızı görsel bir şölene çevirin!

5- Karahindiba

Karahindiba, henüz olgunlaşmadan toplandığında baldan hallice bir lezzeti oluyor. Hem çiğ hem pişmiş olarak tüketilebiliyor. Karahindiba aynı zamanda bir konfeti şöleni… Yaprakları ince ince didikleyip pilavın üzerine serpebilirsiniz. Görünümü de lezzeti de şahane olacaktır.

6- Lavanta

Rahatlatıcı özelliği dillere pelesenk olmuş bir lezzet; lavanta. Lavanta yaprağının pek çok kullanım yeri var. Bir örnek de bizden olsun. Lavanta ile şahane bir sos hazırlayabilir ve tavuk, ördek ya da kuzu yemeği ile servis edebilirsiniz. Tarifi ise şöyle;

Malzemeler:

1 bardak su
Lavanta yaprağı
Taze limon suyu
1/2 bardak şeker
1/4 bal

Yapılışı:

Su, şeker ve balı yaklaşık 235 derecede ısıtın. Ocaktan alın ve içerisine lavanta yapraklarımı doğrayın. Yaklaşık 3 dakika kadar soğutun ve süzgeçten geçirin. Birkaç damla limon suyu damlatın. Güzelce karıştırın. İşte enfes sosunuz hazır!

7- Leylak

Kokusu ile nam salmış bir lezzet; leylak. Hoş kokulu taze yaprakları bir miktar krem peynirle karıştırabilir ve krakerlerle servis edebilirsiniz. Bir başka kullanım şekli de şu olabilir; yaprakları doğrayın ve üzerine yoğurt ilave edin. Üzerine biraz limon ilave edin ve karıştırın. Şahane bir kek, küçük ekmekler ya da tatlılar yapabilirsiniz.

Geleneksel tariflerin yanı sıra alternatif tatlara da açık bir mutfağınız ve sofranız varsa hayal gücünüzü ve damak tadınızı alın ve enfes tatları keşfe çıkın!

Sofranız çiçek açsın!