Yemeklerinizde Eksik Etmemeniz Gereken 6 Baharat Çeşidi

Mutfakta sihirli bir güce sahip olmak istiyorsanız baharat desteğini mutlaka yanınıza almanız gerekir. En basit yemeği dahi en özel hale getirebilecek kadar etkili güce sahip olan baharatlar, üstelik sağlık için de çok faydalı.
Siz de hem daha lezzetli hem de daha faydalı yemekler hazırlamak istiyorsanız yazımızın devamındaki baharat çeşitleri ile hemen tanışıp onları yemeklerinizde eksik etmemelisiniz.

Yemeklerinizi Renklendirmek İçin;

İşte birbirinden özel 6 baharat çeşidi…

1- Zerdeçal

Zerdeçal, kanser çeşitlerine karşı olan savaşta akla ilk gelen baharat çeşitlerinden biridir. Aynı zamanda toksinlerden arındırma, mide sorunlarını giderme, karaciğer rahatsızlıklarından koruma gibi birçok faydalı özelliği sayesinde vücuda şifa, yemeklere de lezzet katar.

Zerdeçalı doğal bir renklendirici olarak cheesecake, pasta gibi tariflerde kullanabilir, iştah açıcı bir sarı renk elde edebilirsiniz. Ayrıca zeytinyağlı tüm yemekler, salatalar, çorbalar, kurabiyeler, poğaçalar, makarnalar, pilavlara ve hatta süt içerisine ekleyerek şifa dolu öğünler yaratabilirsiniz.

2- Karabiber

Baharat denince akla gelen ilk seçeneklerden biri olan karabiberi eğer siz hâlâ yeterince kullanmıyorsanız bundan sonra daha çok kullanmaya özen göstermelisiniz. Çünkü karabiber, neredeyse her yemek çeşidine mükemmel bir lezzet kazandırırken aynı zamanda sağlığa çok faydalı etkilere sahip.

Siz de yemeklerinizde karabiberi eksik etmeyerek soğuk algınlıklarından korunabilir, metabolizmanızı hızlandırabilir, solunum yolu rahatsızlıklarından kurtulabilirsiniz.

3- Biberiye

Evinizde, küçük bir saksı içerisinde kolayca yetiştirebileceğiniz bir baharat olan biberiyeyi yemeklerinizde neden daha fazla kullanmayasınız?
Patatesli yemeklere, et ve tavuk yemeklerine, hamur işlerine, çeşitli soslara, salata ve çorba çeşitlerine çokça yakışan biberiyeyi aynı zamanda çay olarak da tüketebilmeniz mümkün. Siz de yemeklerinizde biberiyeye daha çok yer verin ve onun iltihap iyileştirme, yağ yakma, ağrıları dindirme gibi birçok faydasından yararlanın!

4- Fesleğen

Makarnanın en yakın lezzet dostlarından biri sayılan fesleğen; çorba, salata, et ve tavuk yemeklerine de çok yakışan bir baharat çeşididir. Mis gibi kokusu sayesinde katıldığı yemeğin lezzetini âdeta baştan yaratan fesleğen; aynı zamanda kalp rahatsızlıklarından koruyan, stresi azaltan ve enfeksiyonları iyileştiren doğal bir ilaç gücüne de sahiptir.

5- Kekik

Fesleğeni bir türlü sevemediyseniz bir de kekik denemeye ne dersiniz? Güzel kokusu sayesinde özellikle ızgara et ve tavuk, pizza, makarna, sebze gibi yemek çeşitlerine çok yakışan kekik; kemik sağlığına olan olumlu desteği, kansızlığı giderme, krampları iyileştirme gibi faydalarıyla da kalpleri kazanıyor.

6- Yenibahar

Sindirime yardımcı olma, unutkanlığı giderme, bağışıklığı güçlendirme, damar sertliğini önleme gibi faydaları saymakla bitmeyen yenibahar; daha çok dolmalarda kullanılan bir baharat gibi anılsa da aromatik lezzeti sebze yemeklerine ve balık buğulamalarına da çok yakışıyor. Siz de yenibaharı yemeklerinizde bolca kullanarak hem daha lezzetli hem de daha leziz bir yemek hazırlamak için daha fazla geç kalmayın.