İlginç Yeni Yıl Gerçekleri ve Gelenekleri

Yeni yıl, dünya üzerinde pek çok insan tarafından heyecan, umut ve planlar ile karşılanıyor. Fakat bu tatil ile ilgili ne kadar bilgi sahibiyiz acaba? Bakın yeni yıl ile ilgili size iyi gelecek ne bulduk!

1) Tarihteki ilk yılbaşı kutlaması bundan 4000 yıl önceye dayanıyor. Roma İmparatoru Julius Caesar, 1 Ocak’ı ilk milli tatili ilan eden kişi olma özelliği taşıyor.

yeniyil

2) Amerika’da insanların %45’i kendilerine yeni yıl niyetleri belirliyor. Bunların içinde en popüler olan hedefler kilo vermek, daha planlı olmak, daha az harcamak ve daha fazla biriktirmek, daha fit ve sağlıklı olmak, sigarayı bırakmak. İstatistiklere göre bu kişilerden %25 kadarı Ocak ayının ikinci haftasında planlarından vazgeçiyor.

yilbasi-agaci

3) Bazı ülkelerin inançlarına göre yeni yıla girerken lifli besinler tüketmek, kişinin seneyi bolluk içinde geçirmesini sağlıyor. Özellikle bakliyatların paraya benzedikleri için yine bolluk ve bereket getireceğine dair bir inanış da söz konusu.

yilbasi

4) Yeni yılda aileniz ve sevdikleriniz ile birlikte olmaya özen gösterin çünkü bir inanışa göre yeni yılda gördüğümüz ilk kişi gelecek 12 aya damgasını vuracak kişi oluyor. Bu durum çiftler için de geçerli. Siz siz olun yeni yılı sevgi içinde geçirin.

yilbasi-agaci

5) Yapılan bazı istatistiklere göre yeni yılda çalınan araç sayısı diğer tatillere göre çok daha fazla oluyor. Yeni yıla girerken arabanızı nereye park ettiğinizi bir daha gözden geçirin. Ne olur ne olmaz!

yeni-yil-gelenekleri

6) İspanyollarca uygulanan bir geleneğe göre yeni yılın ilk günü, saat gece yarısını vurduğunda tam 12 üzüm tanesi yenirse güven içinde ve mutlu 12 ay geçirmek garantilenmiş oluyor.

yeni-yil

7) Antik Persliler yeni yılda birbirlerine hediye olarak zenginlik ve verimliliği sembolize eden yumurtaları verirlermiş.