Toparlanmalı Biraz: Yer Tasarrufu Sağlayacak Pratik Fikirler

Küçük evler de şık, modern ve fonksiyonel dekorasyonlar yaratmak o kadar da kolay değil. Evinize biraz daha fazla emek vererek daha yaşanılası ve hoş alanlar yaratmak mümkün. Evde yer tasarrufu sağlayan 6 harika fikri sizinle paylaşalım istedik.

Yatak Altlarını Kullanın

Evimiz de en çok yer kaplayan eşyalardan biri olan yatakların kaba ve kullanışsız olmaları eğer ki eviniz de küçükse ilerleyen zamanlar da sinirlerinizi bozabilir. Depolama alanı olarak kullanabileceğiniz bazalı ve ya çekmeceli yataklar sizi birçok fazla eşyanın yükünden kurtaracaktır.

yatak_odası_dekoru

Ölü Alanları Değerlendirin

Evimizin birçok bölümünü ölü alan olarak değerlendirip bu durumu kabulleniriz. Ancak özellikle eviniz dubleks ise merdiven altları çok önemli. Merdiven altlarına dolap ve ya çekmeceler yaptırabileceğiniz gibi yaratıcılığınızı kullanarak kişisel ihtiyaçlarınız doğrultusunda çalışma masası koyabilir ya da ikinci bir tuvalet yaptırabilirsiniz. Bunun dışında kapı arkalarına ve koridorlara da o alanları kötü göstermeyecek şekilde küçük ve şık dolap ya da çekmeceler alabilirsiniz.

mutfak dolabı

Dolap Üstlerine Taşın

Tıka basa doldurduğunuz dolaplar size dar geliyorsa dolap üstlerine taşın! Ancak gelişigüzel koyacağınız eşyaların korkunç bir görüntü yaratarak sizi rahatsız edeceği kesin. Giderek daha da trend olan özel eşya saklama sepetleri özellikle oldukça şık tasarlanıyor. Bu tasarım sepetler de eşyalarınızı saklarken evinize farklı bir hava katıyor olmanın keyfine varın.

gardirop1

Çok Amaçlı Mobilyalar

Mobilyalarınızı tercih ederken estetik özellikleri kadar fonksiyonel niteliklerine de dikkat eder ve birden fazla işlevi olan mobilyalar seçerseniz hem farklı bir tarz hem de modern bir doku elde edersiniz. Bu alanda akıllı sehpalar, yatak olabilen çalışma masaları, katlanabilen duvar masaları gibi çok amaçlı, yer kaplamayan mobilya tasarımları tercih edebilirsiniz.

mobilya

Raflar İle Tasarruf

Raflar üzerine biraz düşünmekte fayda var. Özellikle duvara monte edilen rafları kullanarak tatlı bir görünüm elde edebilir ve küçük eşyalarınızı yerleştirebilirsiniz. Biraz emek vererek rafları ihtiyaçlarınız doğrultusunda şekillendirmek sizin elinizde.

küçük oda dekorasyonu

Modern Askılar

Daracık koridorları vestiyer ve ayakkabılıklarla daha da dar ve karmaşık hale getirmek istemiyorsanız duvara monte edilen modern askılıklar kullanabilirsiniz.

askı