‘Yoğun’ ile ‘Yaratıcı’ İnsan Arasındaki 8 Fark

Günümüz iş hayatının kanayan yarası 🙂 Sürekli yoğunluğundan şikayet eden ancak yaratıcılık namına bir şey yapmayan insanlar silsilesi… Bugün sizler için ‘yoğun’ ile ‘yaratıcı’ insanlar arasındaki farkları inceledik.

1- Yoğun insan çok ciddi bir işi varmış gibi davranır; yaratıcı insan ‘tek’ hedefe odaklanır.

yakışıklı adam

2- Yoğun insanın çok fazla önceliği vardır, içinde boğulmaya meyilli olduğu; yaratıcı insanın ise birkaç önceliği vardır ve ne yapması gerektiğini bilir.

iş_adamı

3- Yoğun insan hemen ‘evet’ demeye hazırdır; yaratıcı insan önce düşünür sonra evet der.

kadın-erkek-ilişkisi

4- Yoğun insan çözüme odaklanır, ne olduğu pek önemli olmayabilir; yaratıcı insan ‘kaliteli‘ çözüme odaklanır, işi yapmış olmak için değil verimli olması için yapar.

is-kadini

5- Yoğun insan sadece ne kadar çok işi olduğunu konuşur, şikayet eder; yaratıcı insanda ise ‘konuşan’ kendi değil, işinin başarısıdır.

kadin1

6- Yoğun insan her zaman vakitsizlikten ve yetişememekten bahseder; yaratıcı insan ise vaktini parçalara ayırır ve zamanını  verimli dilimler.

zaman_planlaması

7- Yoğun insan gelen maili hemen yanıtlar; yaratıcı insan ise önce düşünür, sonra mantıklı ve iyi bir cevap verir.

mail okuma

8-  Yoğun insan muhtemel değişiklikleri konuşur; yaratıcı insan ise o değişiklikleri yapan ve hayata geçirendir.

Eğer bu aralar  etrafınızı bu karmaşa sardıysa ve iş yerinde mutlu olmak  için tüm doneleriniz teker teker elinizden kayıyorsa, bir de bunları uygulayın deriz. Mutlu olmak kelimede değil ruhta saklıdır çünkü; bunu gerçekten isteyene… 😉