Artan Elma Kabuklarının 5 Mucize Kullanımı!

Şimdi tam mevsimi; yeşilinden kırmızısına tezgahları renk renk dolduran elmalar yine popüler, yine gündemde. Evet sayısız faydasını, sayısız sayfada okumak mümkün; kilo verdirir, doğal detokstur, tok tutar, mideyi rahatlatır falanlar  filanlar. Bunlar ezberimizde.

Biz bu yazımızda, “Vitamini kabuğundadır.” dense bile nedense hep hor görülen, hep eziklenen ve bir şekilde çöpü boylayan zavallı kabuklara değinmek istedik. Artan elma kabuklarını değerlendirmenin de tatlış yolları var. Bakın mesela şöyle…

1- Elma kabuklarını bir tencereye koyun, üzerine su ilave edin. Ardından biraz tarçın ekleyin ya da tarçın çubuğu. Şöyle bir taşım kaynatın, buyurun size doğal hava tazeleyici.

elma_kabuğu

2- Elma kabuğunun içinde güçlü asitler var. Bu asitler, alüminyum pişirme kaplarınızdaki kirleri temizleyebilir. Ovun ve kirlerden kurtulun.

kirli_tencere

3- Ziyan etmek yerine elma kabuklarından çay yapsanız nasıl olur? Hem serin havada iyi gider hem de buyurun size doğal detoks. Yapılışını izlemek için fotoğrafın üzerine tıklayın.

elmali-kis-cayi

4- Kabukları fırın tepsisine koyun. İstediğiniz baharat ya da garnitürleri ekleyip fırınlayın. Buyurun size cipsten hallice çıtır çıtır bir atıştırmalık.

elma_cipsi

5- Kabukları buzluğa atın ve dondurun. Sonra blenderdan geçirin ve enfes meyve salatasına katık yapın, olmaz mı? 🙂

yogurtlu-meyve-salatasi

Sadece elma özelinde konuştuk ama biz bu meyve kabukları meselesini büyütmeye kararlıyız. Şu yazımızda artan meyve kabukları ile bakın neler yaptık. Okumak için tıklayın.