Sıra Dışı Kullanımları Var!

Gün geldi kekleri kabarttı, gün geldi dişlerimizi beyazlattı; bazen ağzımızdaki afta çare olmaya çalıştı, bazen de ayakkabılardaki istenmeyen kokuların kahramanı oldu. Sağolsun hep bizim için çalışır, didinir şuncacık gramıyla… Kimden mi bahsediyoruz? Karbonat, karbonat! Karbonatın sıra dışı kullanımları ile şaşırdığımız bir güne merhaba demek istedik bugün. Mutfakta masum masum duran bu sevimli beyaz meğer ne işlere yarıyormuş. Gelin anlatalım!

karbonat

1- Karbonatın Halleri Mis Gibi Yapar Elleri!

Antibakteriyel sabunlar bazen elde yapış yapış bir his bırakabilir. Bu tarz durumlarda ellerinizdeki huzursuzluğu önlemek için bir miktar pudra ve karbonatı karıştırın, ellerinize sürüp su ile durulayın. Hepsi bu!

2- Saçlardaki Yağ!

Kuru şampuan kalmadıysa, karbonat verelim? Karbonatı saç diplerinize dökün ve tarak ile tarayın. Fazla yağı anında emecek ve saçlarınızı zinde gösterecektir.

3- Doğal Peeling!

Eğer el yapımı maskelere meraklıysanız, buyurun karbonat ile tanışın! Bir miktar karbonatı su ile karıştırın ve yüzünüze masaj yaparak uygulayın. Sonra yıkayın ve nemlendirin. Bu karışım, cildinizdeki ölü derileri temizleyecektir.

4- Sarı Tırnaklar mı?

Hallederiz! İhtiyacınız olan oksijenli su ve karbonat. İkisini karıştırın ve kullanılmayan bir diş fırçası ile tırnaklarınızı fırçalayın. Sarartıdan eser kalmayacağı gibi, tırnaklarınız güçlenecektir de…

5- Fırça Temizliği!

Saç fırçası, makyaj fırçası ve hatta diş fırçası. Fırçaları daha önce sabun ile temizliyorsanız çok daha pratik bir önerimiz var. Bir bardağa sıcak su koyun ve içine karbonat ekleyin. Fırçalarınızı bu suda bir süre bekletin ve sonra durulayın. Mis gibi olacaklardır.

6- Ağız Kokusu!

İlişkilerin katili! Bunu önlemek için sıcak suya bir miktar karbonat dökün ve gargara yapın. Kötü kokular anından gidecektir.