Yumurta Üzerindeki Hangi Kod Ne Anlama Geliyor?

Yıllarca tartıştık durduk; “Yumurta mı tavuktan çıkar, tavuk mu yumurtadan çıkar?” diye. İşin mutfak kısmını merak ettiğimizden midir, yoksa mizahi duygularımıza esir olduğumuzdan mıdır bilinmez, bu soru ile epeyce meşgul olduk ve hatta olmaya devam ediyoruz.

Neyse, şimdi daha önemli ve ilgilenmemiz gereken bir başka konu var, yaklaşın.

Yumurta üzerinde yazan kodların ne anlama geldiğini biliyor musunuz? Ya da şöyle soralım, böyle kodların varlığından haberdar mısınız? Birçok insanın fark etmediği, ama sağlığımız için önemli ipuçları veren bu kodları gelin yakından öğrenelim ne dersiniz?

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yeni sayılan bir uygulaması ile artık yumurtalar üzerinde onların kalitesi, yetiştirilme metodu hakkında bilgiler edinebileceğimiz birtakım kodlar bulunuyor. Yani bu kodlar sayesinde bir yumurtanın organik olup olmadığını kesin olarak öğrenecek, çeşitli dolandırmalara izin vermeyeceksiniz.

yumurtalarin-ustundeki-rakamlar

Eğer ki üzerinde kod bulunmayan bir yumurta ile karşılaştıysanız onu satın almamanız gerektiği öneriliyor.

4 farklı üretim kodu bulunuyor; bu kodlar yumurtanın kümes, organik, gezen, yoksa fabrikasyon yumurta mı olduğunu bize gösteriyor. İsterseniz biraz daha detaylarına bakalım.

İşte yumurtaların üzerinde bulunan kodlar ve anlamları:

1. Yumurtanın Üzerinde 0 ile başlayan Kod Bulunuyorsa Ne Demektir?

Eğer ki organik beslenmeye dikkat ediyorsanız ve yumurta üzerindeki kod 0 ile başlıyorsa şanslısınız demektir; çünkü bu kod yumurtanın organik bir şekilde üretildiğini gösterir. Tavuğa verilen yem organiktir ve tavuğa hiçbir şekilde hormon uygulanmamıştır. Bu nedenle fiyatı en yüksek yumurtalar arasında yer alır.

yumurta-numaralari-ne-anlama-geliyor

2. Yumurtanın Üzerinde 1 ile başlayan Kod Bulunuyorsa Ne Demektir?

Şu meşhur gezen tavuk ile karşılaştınız demektir. Bu tavukların rahatça gezinebileceği alan mevcuttur, yani tavuklara hormon ya da GDO’suz yem kısıtlaması gibi bir durum uygulanmaz. Bu tavuklar gezerek, doğal olarak gelişir, normal yemleri tüketerek beslenir. Kümes gibi bir alana kapatılmadıkları için köy tavuğuna en yakın olan tavuk çeşididir denebilir; ancak organik denilemez. Organik yumurta bulamadığınızda 1 ile başlayan koda sahip yumurtaları tercih etmek doğru bir karar olabilir.

yumurtalarin-numaralari

3. Yumurtanın Üzerinde 2 ile başlayan Kod Bulunuyorsa Ne Demektir?

Kümes içinde dolaşan tavuktur. Dar bir kümes değildir, rahat hareket edebilirler, yem ve hormon konusunda kısıtlama uygulanmaz. Gelişim çağındaki çocuklara veya hastalara bu yumurtaların verilmemesi önerilmektedir.

yumurta_

4. Yumurtanın Üzerinde 3 ile başlayan Kod Bulunuyorsa Ne Demektir?

Bu tavuklar neredeyse hareket edemeyecek kadar küçük bir kafes içinde büyürler. Dolayısı ile yem ihtiyacını tamamen üretici karşılar. Piyasada bulunan en ucuz ve en sağlıksız yumurtalar bu kategori içerisinde yer almaktadır.

yumurta-hakkinda

Kısaca 0 haricinde başlayan bir koda sahip yumurtaları tercih etmemeye çalışmalısınız. Satıcının organiktir, demesine pek kulak asmadan yumurtanın üzerindeki kodları incelemeli, almak için buna göre karar vermelisiniz.

Aynı zamanda üzerinde yumurtlama tarihi de bulunan yumurtaları tercih etmek sağlık açısından daha garanti olabilir. Yumurtlama tarihinden sonraki 28 gün yumurta taze olarak tüketilebilir, daha sonra son tüketim tarihi geçmiş olacaktır.

A, B, D, E vitaminleri ve protein açısından son derece zengin olan yumurtaya eğer çeşitli sağlık sorunlarınız ve alerji probleminiz yoksa hayatınızda bolca yer verin deriz, tabii ki verdiğimiz kod bilgilerine dikkat etmeyi sakın unutmayın!