Zerdeçallı Süt İçmenin 8 Faydası

Süt içmenin faydalarından haberdarsınız ancak sade süt içmekten pek hoşlanmıyorsunuz. Bu durumda muhtemelen süt içmeyi çeşitli malzemeler katarak denemeye başlamışsınız demektir. O halde yeni bir alternatif olarak listenize zerdeçallı süt eklemeye ne dersiniz?

Zerdeçalın antibiyotik etkisi ve sütün bol kalsiyum içeriği ile birleştiği, “altın süt” olarak da anılan zerdeçallı sütün sağlık için birçok faydası bulunuyor. O faydaların neler olduğunu merak ediyorsanız yazımızın detaylarına birlikte geçelim…

1- Şişkinlik Hissini Önler

Süt içtikten sonra midenizde bir rahatsızlık yaşıyor, gaz ve şişkinlik gibi sorunlarla karşılaşmaya başlıyorsanız zerdeçal, sizin için iyi bir kurtarıcı olabilir. Yapılan birçok araştırma, zerdeçal eklenerek içilen sütlerin rahatsızlık vermediğini göstermiştir. Bundan sonra siz de süte zerdeçal katarak içebilir, şişkinlik hissini önleyebilirsiniz.

2- Cildinizi Güzelleştirir

Parlak görünümlü ve son derece sağlıklı bir cilde sahip olmak istiyorsanız sizi şahane bir takviye ile tanıştıralım, karşınızda zerdeçallı süt!
Zerdeçallı süt, içerisindeki yoğun antioksidanlar sayesinde serbest radikallerin kötü etkilerini yok eder ve cildin olumsuz yönde değişimini önler. Bu sayede ölü derinin sürekli olarak yenilenmesini sağlayarak cildinizin güzelleşmesine yardımcı olur. Siz de cilt güzelliğinizi düzenli olarak zerdeçallı süt tüketerek koruyabilirsiniz.

3- Solunum Yollarını İyileştirir

Astım ya da bronşit hastalığınız varsa sizin için en etkili olacak ilaçlardan biri, zerdeçallı süt olacaktır. Antimikrobiyel özellikleri sayesinde bakterileri öldürmesi ve ciğer tıkanmalarını açması, solunum yollarını iyileştirmekte oldukça etkilidir. Siz de zerdeçallı sütten yardım alarak rahat bir nefese kavuşabilirsiniz.

4- Ağrıları Azaltır

Zerdeçallı süt, antibiyotik özellik taşımanın yanı sıra güçlü bir ağrı kesici olma görevini de üstlenebilmektedir. Siz de eklem ve kas ağrılarından şikâyetçiyseniz zerdeçallı süt içerek eklem ve kaslarınızın esnekliğini artırabilir, ağrılarınızın azalmasını sağlayabilir ve daha güçlü, sağlıklı bir iskelet yapısına sahip olabilirsiniz.

5-Antioksidandır

Zerdeçallı süt, mükemmel bir antioksidan içeriğine sahiptir. Bu özelliği ile serbest radikallerle savaşarak kanın ve karaciğerin temizlenmesini destekler, bağışıklık sisteminin hastalıklara karşı daha güçlü olmasını sağlar. Siz de günlük beslenmenizde zerdeçallı süte yer vererek soğuk algınlığından kansere kadar birçok hastalıktan korunabilirsiniz.

6-Hamileler ve Yeni Doğum Yapanlara Şifadır

Hamilelik döneminde düzenli tüketilen zerdeçallı süt, doğumun daha kolay olmasına katkıda bulunur. Aynı zamanda doğumdan sonra bebeğiniz için hayati önem taşıyan anne sütü üretimini destekler. Siz de bolca zerdeçallı süt tüketerek hem kendi sağlığınızı hem de bebeğinizin sağlığını garantiye alabilirsiniz.

7- Yağ Yakar

Birçok insanın önemli problemi olan fazla kilolara karşı zerdeçallı süt ile savaş açmak mümkündür. Düzenli olarak tüketeceğiniz zerdeçallı süt sayesinde vücudunuzdaki yağ yakımını destekleyebilir, daha kısa zamanda yağdan kilo verebilir, sağlıklı ve fit bir vücuda kavuşabilirsiniz.

8- Uykuya Dalmaya Yardımcıdır

Ne kadar yorgun olsanız da bir türlü derin uykuya dalamadığınız geceler mutlaka olmuştur. İşte böyle zamanlar için zerdeçallı süt, kesinlikle iyi bir yardımcıdır. Yatmadan önce içtiğiniz sıcak zerdeçallı süt sayesinde kaliteli bir uyku sağlayan triptophan adlı amino asidin üretimini harekete geçirirsiniz. Böylece uykuya daha kolay dalar, sabaha iyice dinlenmiş şekilde başlarsınız.