Zeytin Yaprağının 6 Faydası

Kahvaltılarda eksik etmediğiniz zeytinin, yapraklarıyla da sizi kucaklamaya hazır olduğunu biliyor musunuz?
Alternatif tıp tedavisinde bolca kullanılan, aktarlarda kolayca bulabileceğiniz zeytin yaprağı; özellikle kilo vermeye yardımcı olmasıyla biliniyor. Peki, zeytin yaprağının diğer faydaları nelerdir merak ediyor musunuz? Cevabınız evet ise zeytin yaprağının 6 faydası yazımızın devamında sizi bekliyor. İşte detaylar…

  1. Karaciğeri Korur

Yanlış beslenme ya da aşırı alkol kullanımı gibi sebeplerden dolayı karaciğerde yağlanmalar görülebilir. Yapılan birçok araştırmada zeytin yaprağının karaciğer yağlanmasında olumlu etki gösterdiği ispatlanmıştır. Siz de karaciğer yağlanmasından şikâyetçiyseniz başarılı bir takviye olarak zeytin yaprağından yararlanmayı deneyebilirsiniz.

  1. Diyabet Etkilerini Azaltır

En yaygın görülen rahatsızlıklardan biri olan diyabete karşı zeytin yaprağı ile savaş açmaya ne dersiniz? Zeytin yaprağından çay hazırlayıp içerisine de kabuk tarçın ekleyerek diyabet etkilerini azaltan, insülin direncini düşüren âdeta bir ilaç yaratabilirsiniz.

  1. Cildi Korur

Zeytin yaprağı, içeriğinde cilt için çok faydalı maddeler barındırır. Güneşin zararlı etkilerine karşı kalkan görevi taşıyan zeytin yaprağı, aynı zamanda cildin erken yaşlanmasını engeller. Siz de zeytin yaprağını günlük bakım ritüellerinizin içerisine ekleyebilir, ondan faydalanabilirsiniz.

  1. Kilo Vermeyi Sağlar

Tartıya çıktığınızda daima fazla çıkan kilolardan usandıysanız işte size iyi bir yardımcı olarak zeytin yaprağı! Zeytin yaprağından çay hazırlayarak düzenli tükettiğinizde vücudunuzdaki ödemlerin atılmasını sağlar, tokluk hissi elde eder, metabolizma hızınızı artırarak daha hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

  1. Bağışıklığı Güçlendirir

Soğuk algınlığından kansere kadar birçok hastalık çeşidinden korunmada son derece önemli olan bağışıklık sisteminizi zeytin yaprağı sayesinde güçlendirebilirsiniz. Zeytin yaprağı, içeriğindeki antioksidanlar, enfeksiyon gideren maddeler, vitamin ve mineraller sayesinde hücrelerin korunmasında ve onarılmasında önemli rol oynar. Bu sayede tüketen kişinin hastalıklara karşı daha dirençli olmasını sağlar.

  1. Sakinleştirir

Günün tüm stresinden arınmak için bir fincan zeytin yaprağı çayı içebilirsiniz. İçeriğindeki mineraller sayesinde sinir sistemini düzenleyerek stresi ve stres etkilerini en aza indiren zeytin yaprağı çayı sizi gergin bir ruh halinden kurtarır. Uyku öncesinde içtiğinizde uykuya rahat bir şekilde dalmanızı ve daha iyi dinlenmenizi sağlar.