Aşkın 9 Şaşırtıcı Hali!

Havadan mıdır, sudan mıdır, yoksa sudan sebepten midir bilemiyoruz ancak bugün pek bir aşka geldik. Bu yazıyı okuyan siz! Belki aşıksınız, belki de aşk kasabanızı terk edeli çok oldu… Aşkı nasıl yaşadınız, yaşarsınız ya da yaşatırsınız bilmiyoruz ancak bildiğimiz bir şey var ki tüm bu denklem tek kelime 3 harfin çok ötesinde… Aşkı aşk yapan sevişler silsilesine birkaç kelam da biz ekleyelim dedik. İşte aşka dair bilimsel ve bir o kadar aşksal durum ve hadiseler…
aşk

1- Kadınların yüzde 11’i, yeni tanıştıkları bir erkek hakkında internette araştırma yapıyor. Erkeklerde ise bu oran sadece yüzde 7’si.

2- Kore’de ilginç bir uygulama var adı “aşk dedektörü“. Bir aşığın dürüst ve tutkuyla konuşup konuşmadığını analiz eden bir teknoloji. Kullanıcılar daha sonra diyaloğun analizini kısa SMS olarak alıyor ve “doğru insan” saptamasının gerçekliğini gözler önüne seriyor.

3- Bir matematik teorisinden bahsedelim biraz da. Teoriye göre uzun dönem ilişkiye gireceğimiz insanı seçmeden önce bir düzine insanla çıkmalıyız; bu gerçek aşkı bulmamız için iyi bir fırsat.

4- Güney Pasifik‘teki Tiwi kabilesinde yaşayan kadınların, gelenekler gereği doğar doğmaz evlendiğini biliyor muydunuz?

5- Bilinen en eski aşk şarkısı tam 4,000 yıl önce yazıldı. Mekân ise Dicle ile Fırat nehirleri arasındaki bölge…

6- Sevgiliye sarılmak baş ağrısını dindirir. Artık psikolojik mi bilemiyoruz ancak oksitosin hormonu yani sevgi hormonu sarılırken salgılanırmış ve bu hormon baş ağrısı tedavisinde kullanılan ilaçların da ana maddesiymiş.

7- Acı çektiğimiz zaman ( fiziksel acı) sevgilinizi düşünmeyi denediniz mi? Bir deneyin! Çünkü yapılan bilimsel araştırmalar, sevdiğimiz insanın resmine baktığımızda, yaşadığımız fiziksel acının azalttığını ispatlar nitelikte.

8-  Shakespeare’in ünlü aşk hikâyesi Romeo ve Juliet’in geçtiği İtalyan şehri Verona, her Sevgililer Günü’nde Juliet adına 1,000’e yakın mektup alıyor.

9- Terk edildiğimizde, bir süre için bizi reddeden insanı çok daha fazla severiz diyor Why We Love’un yazarı Dr. Helen Fisher. Bizdeki karşılığı: “Kör ölür, badem gözlü olur.”

Sizin aşkı yaşama şeklinizde bunlar rol aldı mı ya da alır mı bilmiyoruz ancak bildiğimiz tek bir şey var ki aşk her şeye rağmen çoook güzel! Yanılıyor muyuz? 😉