Çocuk Yetiştirirken Farkında Olmadan Yaptığımız 5 Hata!

Çocuk yetiştirmek zor zanaat; yetiştiren de zanaatkar hatta. Ama öyle ama değil, farkında olmadan yaptığımız bazı şeyler belki de çocuklarımızın mevcut sorunlarının temelini oluşturuyordur. Bugün sizler için ‘o’ olası ihtimalleri araştırdık.

1- Çocuğunuz size yalan söylüyorsa, daha önce yaptığı benzer bir şeyde ona verdiğiniz aşırı tepkiden çekindiği için olabilir.

cocuk1

2- Eğer çocuğunuz utangaç ya da içine kapalı ise, aslında rahatlıkla yapabileceği şeyleri sizin üstlenmenizden kaynaklanıyor olabilir. Bu basit bir çorap giyme bile olabilir. Kendi yapabiliyorsa, bırakın öğrensin.

cocuk

3- Ona bir sürü oyuncak aldığınız halde, çocuğunuz hala başkalarının oyuncaklarını alıyorsa, demek ki ona doğru oyuncağı henüz almamış olabilirsiniz. Belki de her istediğini almak yerine uzun süredir istediğini almak daha iyi olabilir.

çocuk aktiviteleri

4- Eğer çocuğunuz sürekli arkadaşlarını kıskanıyorsa, bunun nedeni sizin onu sürekli diğer çocuklarla kıyaslamanız olabilir.

çocuk oyunları

5- Çocuğunuz, başkalarının ne düşündüğünü önemsemiyorsa bu durum sizin onun duygularını ‘çocuktur’ deyip geçiştiriyor olmanızdan kaynaklanıyor olabilir.

yemek yemeyen çocuk