Depresyonu Beyin Göçüyle Değil ‘Beyin Gücüyle’ Yenebilirsiniz!

Çağın ‘duygusal vebası’. Bazen içinde derin ölüm sessizliklerini barındırır, bazen u dönüşsüz aşk çırpınışlarını… Kimi zaman basit bir ‘rast gitmeyen işler’ tetiklemesi, kimi zaman kendini yalnız ve çaresiz hissetme. Depresyonun belirli kalıpları yok ama belli başlı çözümleri var. İlk ve en önemlisi elbette doktor kontrolü, destek, terapi ve artık tıp alanında akla ne geliyorsa. Bir diğeri ise ‘kişi desteği’ ki o bizzat siz oluyorsunuz. Basit bir iç ses deyip durumu küçümsemenin ne kadar büyük bir yanılgı olduğunu, ilerleyen dönemlerde kendinizi ilaçtan çok düşüncelerinize teslim etmeniz de anlayabilirsiniz zaten.

Depresyon da bir nevi ‘beyin göçü’ olabilir; sağlıklı düşünemeyebilir, karar mekanizmanız sekteye uğrayabilir. Bunu yenmenin en etkili yollarından biri beyin gücü. Nasıl olur demeyin, bunları yapmayı bir deneyin. Hem ne kaybedersiniz ki?

1- Kabullenin!

Tamam, başınıza ne geldiyse gelmiş; ölmüşe ve olmuşa çare yok. İlk amacınız red değil kabul olsun. Yaşadığınızı benimseyin acı bile olsa; kanıksanan acılar, kaybolmaya mahkumdur unutmayın.

kötü düşünceler

2- Neden Demeyi Bırakın!

Kendinize ne kadar soru sorarsanız sorun, bizi aşağıya çekmeye devam edecektir. Bırakın soruları da cevaplara odaklanın. Unutmayın hayatınızın bu dönemimde sorun değil çözüm arıyorsunuz.

soru

3- Beyninizi Yormayın!

Olumsuz düşüncelerden kurtulup pozitif düşünün demek ne kadar kolay değil mi? Bir avazda yazıverdik. Ama bir de çekene sormalı, bunun da farkındayız. Diyeceğimiz o ki en azından bir süre kurmamaya gayret edin. Bu süreç, beyin denilen uyanık organın size oynadığı oyunlardan ibaret. Şakacı şey! Nasıl da ‘ya öyleyse’ diyerek midenizi bulandırıyor ama… Düşmeyin bu tuzağa, inanmayın!

kadın-erkek-ilişkisi

4- Destek Almayı Reddetmeyin!

Toplumumuzun genel yanılgısı: “Canım doktora gerek yok, ben hallederim…” Başınız çok ağrıdığında aspirine sarılmak gibi, ruhunuz çok ağrıdığında da uzmana sarılın. Aynı şey. Ha başınız ağrımış ha ruhunuz ağrımış. Tedaviyi reddetmeyin, size uzanan eli geri çevirmeyin.

İş Kadını

5- Bunun Bir Süreç Olduğunu Unutmayın!

Güzel haber; kimse ömrünün sonuna kadar depresyonda kalmıyor 🙂 Bu sancılı süreç geçip gittikten sonra, eskisi gibi hayatınıza devam edeceksiniz. Sadece gittiğiniz yol bu ara patikalı; tökezlemekten korkmayın çünkü yolun sonu kum taneli mis gibi bir deniz.

8_mart_kadınlar_günü

6- Başkalarına Değil Kendinize İnanın!

Siz ki okyanustaki dev dalgalarla mücadele etmişsiniz, rüzgarın gölde yarattığı dalgalanma mı sizi yoracak? Biz buna güleriz işte. Ait olduğunuz en büyük güç, şuan aynada tam karşınızda olan gözler. Bakın onlara, inanın onlara… Sırtınıza illa bir şey alasınız varsa bu yük değil mutluluk olsun.

Mutluluk

Birkaç maddede müstakbel depresyonunuzu yenecek değiliz elbette, böyle bir yeteneğimiz olsa keşke. Biz istedik ki ufak bir kapı aralayalım size; altından bolca ışık sızan ve sizi iyiye çağıran. Aralığı bıraktık, kapıdan girmek sizin elinizde. Şimdi kararınızı verin; kapatıp daha da karanlığa boğulmayı mı yoksa uzanıp ışıkla yoğrulmayı mı tercih ediyorsunuz?

Gün bitti, yarın yaşamak için yine çok neden var; ‘oldu’ya değil ‘olacak’a yoğunlaşın… Gerisi çorap söküğü…

Her şey güzel olacak, söz! 😉