Gerçek Hayattan Beyaz Perdeye; ‘Yaşanmış’ Aşk Hikayeleri!

Okunuşu 3 harf, 1 kelime, yaşanışı 3.000 duygu, 1000 kalp ritmi; aşk. Midede uçuşan kelebeklerden iştahsızlığa ya da aksine bol çikolataya, bol atıştırmalığa kadar uzanan garip duygu silsilesi… Aşkın tarifini yapmak, kişiden kişiye bu kadar değişebilirdi. Ancak bilinen bir şey vardı ki aşk aslında bir filmdi; sonu bazen kötü, bazen mutlu biten. Yaşanan bazı aşklar filmleri aratmazken, bazıları da bizzat filmleri yaratabiliyor. Sizin için gerçek hayattan esinlenen yok yok bizzat alınan filmleri araştırdık. İşte hasılat rekorları kılan o filmler ve gerçek hayattan yansıyanlar…

ask-hikayeleri

1- Eat, Pray, Love!

Elizabeth, başarılı bir yazar… Her şey günlük rutininde ilerlerken birden aslında asıl yaşamak istediği hayatı yaşamadığını fark ediyor. Her şeyi geride bırakıp kendini ‘dünyaya’ atıyor; 4 bir yanını dolaşıyor. İtalya’da, Hindistan’da birbirinden farklı deneyimler yaşarken hayata dair, en büyük deneyimini Bali’de yaşıyor; GERÇEK AŞKI BULUYOR! Devamında olanlar ise filmin adının bir parçası adeta; ye, dua et, sev!

sinema-ask-filmleri001

Gerçek hayatta yaşanan ise filmden farksız. Yazar Elizabeth Gilbert‘in otobiyografisinden oluşuyor film. Tüm kaçışların, gerçek isteklerin ve kusursuz aşka giden yolculuğun bizzat yaşanmış, deneyimlenmiş hali yani. Filmin sonunu söylemeyelim ancak sizi bekleyen sürpriz tüm ezberleri bozan cinsten…

2- 50 First Date!

Aşk unutulur mu? Unutulur! 50 ilk öpücük efsanesinin kahramanları Lucy Whitmore ve Henry Roth. Bugüne kadar benzer ve rutin ilişkilerden sıkılan bir adamın, Lucy ile bu kadar heyecanlanmasının nedeni, Lucy’nin her buluşmasını sanki ilkmiş gibi yaşaması, hissetmesi. Bir kaza sonucu hafıza kaybı yaşayan Lucy, gün içinde olan ne varsa ertesi sabah her şeyi unutuyor bu da onu sürekli yeni maceralara sürüklüyor. Haliyle ilişkileri her gün, ilk günkü tazeliğini koruyor.

en-guzel-ask-filmleri

Gerçek hayatın Lucy’si Michelle Philpotts. Kaza sonucu hafıza kaybı yaşıyor. Öyle ki kocası ona kendini anlatmak için her gün aile albümünden evlilik fotoğraflarını gösteriyor, birlikte katıldıkları özel davetleri anlatıyor.
Gerçek hayattaki çiftin, kaza öncesi birbirlerini tanıyor olmaları, film ile gerçeğin tek farkı…

3- The Vow!

Kahramanlar Paige ve Leo… 4. evlilik yıldönümlerini kutladıkları bir akşam aynı zamanda ‘kalp’ ayrılıklarının ilk günü. Bir kaza geçirirler ve bu kaza sonrası Paige, duyu kaybı yaşar, dahası Leo ile ilişkilerini hatırlamaz hatta
Leo bile yabancıdır. Leo durum ile yıkılsa da aşk onları yeniden inşa eder. Bu durumun ilişkilerini bitirmemesi için Leo’yu zorlu bir süreç bekler; artık asıl görev Paige’in kalbini yeniden kazanmaktır.

the-vow-ask-filmleri

Gerçek hayattaki kahramanlar ise Krickitt ve Kim Carpenter çifti. Geçirdikleri kaza sonucu Krickitt’ın son 15 yılı hafızasından siliniyor ve Kim’e dair tüm izler yok oluyor. Bu zorlu mücadelenin ardından Krickitt kocasına yeninden aşık oluyor ve ardından The Vow isimli kitap oluşuyor.

4- Die Weisse Massai

Güzel bir kadın, genç bir adam. Sıra dışı bir birliktelik… Başarılı bir iş kadını olan Carola, Kenya ziyareti sırasında hayatının aşkı Lemaliana ile tanışır. Herkesi ve her şeyi geride bırakarak buraya yerleşme kararı alır. Artık önünde onu bekleyen farklı bir kültür vardır; farklı gelenekler, farklı adetler, farklı yaşamlar. Bir süre sonra çocukları olur ancak aradaki kültür farkı, işin içinden çıkılmaz bir hale gelir. Ve işte o karar; eve geri dönüş. Carola, çocuğu ile birlikte eski yaşantısına dönmeye karar verir ve her şey onlar için yeniden başlar.

sinema-ask-filmleri

Hikâyenin asıl sahipleri Corinne Hofmann ve Kenyalı aşkı Lketinga Leparmoriyoin. 1986 yılında Kenya’ya yaptığı ziyaret ile hayatı baştan sona değişen Corinne’nin gerçek aşk hikâyesi. Hikâye, film ile aynı; yaşananlar gerçek, duygular karışık.

Gerçek hayatın en saf halinin beyaz perdeye yansıdığı filmlerden kısa bir derleme yaptık. Hayatınızdaki aşkın daima ‘film tadında’ olmasını dileriz; romantik komediye ne dersiniz mesela? 🙂