Gözlerinden Okunuyor, Beni Seviyorsun!

Nihayet o güzel duygunun tadına vardınız ve bebeğinizi kucağınıza aldınız! Ancak siz anneliğe ne kadar yabancıysanız, bebeğiniz de dış dünyaya o kadar yabancı! İkinizin de beraber öğreneceği çok şey var! Öğrenmeye birbirinizi tanımakla başlayın! Tüm ilişkilerin, tüm duyguların temel iletme aracı bakışlardır! Boşuna dememişler “gözler kalbin aynasıdır” diye! Bebeğiniz henüz kendini ifade etmeyi bilmiyor, ancak onun endişelerine bakışlarınızla son verebilir, sorularını bakışlarınızla cevaplayabilirsiniz.Öncelikle bebeğinizin sizi yeni tanımaya başladığı ilk günlerde, stresinizi veya üzüntünüzü bakışlarınız ile ona asla yansıtmamalısınız. Her zaman güler yüzle bebeğinizi kucağınıza almalı, bakışlarınızla ona “iyi ki dünyamıza geldin”demelisiniz.

anne bebek

Peki, bebeğiniz size ne diyor?

Öncelikle sandığınız gibi bebeğinizin sürekli uykuya ihtiyacı yoktur. Gözlerini ovuşturması uykusu olduğu anlamına gelmez. Gözlerini ovuşturan minik yavrunuz dünyayı algılamaya çalışıyor ve gözlerini yalnızca refleks olarak ovuşturuyor olabilir. Hatta bazen ilgiden sıkıldığı için ve rahat bırakılmak istediği için de gözlerini ovuşturabilir. Bebeğinizle ilgili aklınıza takılan tüm soruların cevabı burada. Hemen tıklayın! Bebekler gerçek birer oyuncudur!

Bebekler doğuştan taklit yeteneğine sahiptir. Sizin mimiklerinizi izleyerek taklit edebilirler. Huzurlu oldukları zaman tıpkı sizinki gibi yüzlerine bir gülümseme yerleştirirler. Bakışları ile huzurlu olduğunu hissettirirler. Eğer bebeğiniz ağlıyorsa, sizden ilgi bekliyor olabilir. Ancak ilgi gösterdiğiniz halde ağlamayı sürdürüyorsa açlık ya da susuzluk hissediyor olabilir. Ancak açlık hissetmediğinden eminseniz bebeğiniz sancı çekiyor olabilir. Bakışlarında ilgi yerine başka bir çare isteyen bir tavır varsa anlaşılan bebeğinizin gaz sancısı gibi sıkıntıları var.

Mother holding a baby while he opens his mouth

Haydi biraz oyun oynayalım!

 

Bebeğinizin canı sıkılmış ve oyun oynamak istiyor. Bunu nasıl anlayabilirsiniz? Elbette bebeğinizin bakışlarından ve vücut dilinden! Oyun isteyen bebekler ağlamazlar. Onun yerine elleriyle çırpınırlar ve dikkatinizi çekmeye çalışırlar. Dikkatinizin üzerinde olduğunu fark ettiklerinde sevimli bakışları ve hınzır mimikleri ile sizi oyuna davet eder.

Ancak bilmeniz gereken en önemli nokta, bebeğiniz 5 haftalık oluncaya kadar yaptığı tüm ifadeler ve hareketler yalnızca reflekstir. Her şeyi olduğu gibi duygularını ifade etmeyi de sizden öğrenir. Bu nedenle gülüşünü, kaşlarını çatışını, üzgün yüz ifadesini gördüğünüzde “aynı ben ya da aynı babası” diye düşünürsünüz. Elbette aynı siz! Çünkü bebeğiniz sizin gülümsemenizi kopyalamakta oldukça başarılıdır. Eğer bebeğinizin güler yüzlü bir birey olarak yetişmesini istiyorsanız onu sevgi dolu bakışlarınız ve mutlu gülümsemeniz ile kucaklamalısınız. Onu sevdiğinizi hissettirmelisiniz. Aksi takdirde çocuğunuz sevilmediğini ve istenmediğini düşünerek büyüyecek ve huzursuzluk çekecektir.

Mother Resting Head on Infant's Chest