Hatalarınız Size Ne Söylüyor?

Bugün daha önce belki de bir türlü yüzleş(e)mediğimiz hatalardan bahsedelim mi? Çok eskidendi, belki de yakın tarihti, kim bilir… Şimdi gelin kendi hikâyemizde, ‘önceki bölüm’de yaşanan olaylara ayna tutalım biraz.

hata yapmak

En son ne zaman hata yaptınız?

Eğer bu sorudan sonra 25 saniye beklediyseniz şanslısınız; demek ki çok da ‘hasarlı bir hata’ değildi ki gözlerinize şimşek gibi doğmadı. Hatanın büyüğü küçüğü olsa da hata hatadır işte. Peki, hiç düşündünüz mü o hatanın aslında sizi küllerinizden doğurabileceğini? Sizin için birkaç cümlemiz var…

Hatalarımdan ders çıkardım ve korkmuyorum, çünkü:

1- Benzer bir durum başıma yine gelse, ne yapacağımı biliyorum!

Diliniz yandı bir kere. Yoğurdu bırakın, dondurmayı bile üfler hale geldiniz. Bu nedenle, benzer bir hatayı yapma yönünde ilerlediğinizi fark ettiğiniz anda, silahlarınız daha sağlam olur. Başınıza geldi bir kere, çare sizin elinizde!

insan hayatı

2- Geçmişe takılmadan yoluma devam edebiliyorum!

Hatadan yanan dili, ‘umutlu gelecek’ paklar. Böyle bir söz yok tabi, biz duruma uysun diye yazdık ama çok da doğru. Geçmişe her baktığımızda, o hatayı hatırlayıp günümüze döndüğümüzde aslında ne kadar çok yol kat ettiğimiz anlarız. Eğer gerçekten dersimizi almışsak…

3- Hatalarımdan öğrendiklerimle artık çok daha başarılıyım!

Hataya 2 bakış açımız vardır. Biri yok saymak, diğeri kabul edip ders çıkarmak. Yok sayarsanız hızınız kaplumbağa, kabul ederseniz tavşan olabilir. Her hata bir öğretidir ve bu öğretiden yola çıkarak işinizde mükemmelle tırmanışınız, hatanızın bir getirisi olabilir.

hayat hakkında

4- Olgunlaştım!

Hayatla erken tanışanlardansanız, yaşınız fark etmez; olgunlaşırsınız. Bunun sebebi bir hata da olabilir, yaşanmışlıklar da. Her iki durumda da diyebiliriz ki hatalar olgunlaştırır.

5- Bugündeyim!

Hatalarından ders çıkaranlardansanız, gelecekten korkmazsınız. Tecrübe etmişsiniz bir kere, artık sizi kolay kolay hiçbir şey korkutamaz. Dahası, geçmişi bırakıp geleceğe sarılmanız daha kolay bile olabilir.

hedefler

6- İnsanları daha iyi anlıyor, onlara karşı daha hoşgörülü davranıyorum!

Çünkü ‘hata yolu’ndan geçtiniz bir kere. İş yerinde en büyük hatalardan birine imza atan sizseniz, sizden sonra gelen birine karşı tolereniz de hoşgörünüz de çok olur. Bu da aslında bir anlamda ilişkilerinizi güçlü kılabilir.

Hata, sen nelere kadirsin!

Tabi gönül ister sıfır kusurla tamamlayalım hayat parkurunu. Bu mümkün olmasa da biraz Modern Polyanna’yı oynamak iyi olabilir. Her hayırda aranan şer; her şerde aranan bir hayır gibi…

Panik yapıp hataya tutunmak yerine; sakin kalıp hayata tutunun! Bakın görün her şey nasıl yoluna giriyor…

Bi’dost! 😉