Hayat Aşkını Bulanların 9 ‘Hâlet-i Ruhiye’si

‘Hayatımın aşkı’nı buldum diyenlere ‘Ne mutlu size!’ diyerek kısa bir selam verip, bardağın dolu değil boş kısmına geçelim bir an önce. O tarafta bizi bekleyen kırık kalpler ve acabalar var çünkü. Evet, konumuz hayatımızın aşkı. Belki bulur gibi olurken kaybettik, belki bulduk ama vazgeçtik. Aşk bu, bazen b’aşka’ bahaneler engel olabiliyor sevenlere. Peki, hayatınızın aşkını bulduğunuzda ne hissedersiniz ya da ‘o’nu nasıl tanırsınız? Birkaç ipucu serptik sayfamıza…
hayat arkadaşı

1- “Bunları daha önce kimseye anlatmamıştım…”

İçinizde yıllar yılı biriktirdiklerinizi bir avazda anlatabilecek kadar güven duyuyorsanız birine, o kişi aşk olabilir.

2- “Gerçekten mi? Bunu bilmiyordum!”

Çünkü belki de aslında kimseyi can kulağıyla dinlemiyordunuz. Ondan bir şeyler öğrenmek, bir şeylere birlikte farkına varmak size heyecan veriyor. Can kulağı, yerini aşk kulağına(!) bırakmış bile çoktan!

3- “Uzun zamandır bu kadar gülmemiştim!”

O kadar eğlenirsiniz ki birlikte… Aynı şeylerden zevk almanıza da gerek yok. Siz sadece çok gülersiniz, o sadece kahkaha atar; konu farklı olsa bile tınılar hep aynı olur.

4- “Bana da uyar…”

Orta yolu bulmaktır aşk. İnatlaşmaların, kaprislerin ya da alınganlık silsilesinin olmadığı, ‘gönülden’ sevgi varsa eğer daima orta yolun bulunduğu duygudur aşk. Belki ikisinin de ucu yoktur ama ortada olan daima aşktır…

5- “Ben de aynısını düşünmüştüm biliyor musun?!?”

Biliyordur… Çünkü ikinizin de amacı ortaktır. Geçmişten günümüze çizdiğiniz ve ilerlediğiniz yolda, sizinle aynı duyguları hisseden ve yaşayan biriyle aynı yolda kesişmektir aşk…

6- “Sana saygı duyuyorum…”

Aşkın, sevginin, evliliğin ve bir ömrün temeli; aşk. Eğer birine gerçekten saygı duyduğunuzu hissediyorsanız o kişiye verdiğiniz değer ‘hayatın aşkı’ olabilir.

7- “Seni her geçen gün daha çok seviyorum…”

Aşk heyecanının bittiği yerde ‘şiddetli sevgi’ başlar ve bu şiddet, ömür boyu devam edecek evliliğin mihenk taşını oluşturabilir. Eğer karşınızdaki kişiyi her geçen gün daha fazla seviyorsanız, belki de her gün ‘günaydın’ mesajı attığınız kişi hayatınızın aşkıdır.

İsterseniz sözlerimizi ‘aşk kadını’ denince ilk akla gelen isimlerden biri olan Marilyn Monroe’nun aşka dair sözü ile bitirelim.

” İyi biriyim ama melek değil… Günah işlerim ama şeytan değilim… Ben sadece şu kocaman dünyada hayatının aşkını  arayan küçük bir kızım…”