İlişkinizi Güçlendirecek 8 Öneri

Ruh eşinizi bulduğunuzu, onunla çok mutlu bir ilişki içerisinde olduğunuzu düşünüyor olabilirsiniz fakat her ilişkinin maalesef ki bir rutine bağlama evresi vardır. Aranızdaki sevgi ne kadar güçlü olsa da ilişkinizi canlı tutamıyor, iletişimde eksiklikler yaşıyorsanız işler giderek sarpa sarmaya başlar.
Eğer siz de böyle bir dönemde olduğunuzu düşünüyorsanız şimdi sıralayacağımız önerilere bir göz atabilirsiniz. İlişkinizi rutinden kurtarıp güçlendirecek 8 öneriye gelin birlikte bakalım…

 

  • Minnet Duygusunu Hatırlayın

 

Birbirinizle güzel zamanlar geçirmek bir ilişkide en değerli olan detaylardan biridir; ancak bu durum giderek rutin bir hale geldiğinde iki taraf da birbirinin hayatında gerçekten olmak istediği için değil de sanki birer zorunluluk içerisinde olduğu algısı oluşabilir. Bunu yıkmak ve her iki tarafın da değerli olduğunu hatırlayabilmesi için birbirinize varlığınız için minnet duyun. Birbirinizin yanında olmaktan hoşnut olduğunuzu gösterin, hissettirin. Gerekirse zaman zaman birbirinize varlığınız için teşekkür edin.

 

  • Yalnız Kalın

 

Özellikle uzun süren bir ilişkiniz varsa zamanla ortak çevreniz giderek büyümeye başlar ya da çocuk sahibi olursunuz ve yalnız kalmanız neredeyse imkânsız hale gelir, tabii siz imkân yaratmaya çalışmazsanız. İster çocuk sahibi olun isterseniz geniş bir ortak çevreye sahip olun ama mutlaka birbirinizle en az ayda bir olacak şekilde sadece ikinizin olacağı zaman ve mekanlar yaratın. Böyle zamanlarda telefon gibi tüm dikkat dağıtan öğelerden kurtulup sadece birbirinize odaklanın ve birbirinize değerinizi hissettirin.

 

  • Konuşun

 

Konuşun, ama gerçekten konuşun. Birbirinizle iletişim kurun. İlişkinizde iyi ya da kötü gittiğini düşündüğünüz her şeyi birbirinizle paylaşın. Bu şekilde sorunların büyümesini önler, güzelliklerin daha güzel olmasını sağlar, ilişkinizi çok daha hoş bir boyuta taşıyabilirsiniz.

 

  • Ayrı Zamanlar da Geçirin

 

Birçok çiftin ilişkisini derinden yaralayan faktörlerden biri de kıskançlıktır. Dozunda olmayıp hayatların kısıtlanmasına yol açan kıskançlıklar, ilişkiyi güçlendirmez aksine ilişkinin giderek yıpranmasına yol açar. Kıskançlık sebebi ile asla ayrı gidilmeyen davetler, geziler bir süre sonra büyük krizlere yol açabilir. Bu nedenle ara sıra da olsa sadece bireysel takılmaya gayret edin. Bu şekilde ilişki taraflarının sıkılması önlenecek hem de birbirlerine farklı anılardan bahsetme olanağı çıkacaktır.

 

  • Bağımlı Olmayın

 

Bir ilişkide “biz” olabilmek son derece önemlidir; ancak birey olduğunuzu unutmadan. Sağlam bir ilişkinin “iki yarım bireyin bir tam yaratması” ile değil de “iki tam bireyin yeni bir dünya kurması” ile mümkün olduğuna inanın. Kendi hayatınızı tek başınıza sürdürebilecek bireyler olduğunuzun farkına vararak ilişkinizi boğucu olmaktan kurtarın ve birbirinize bağımlı değil “bağlı” olun.

 

  • Farklı Hobiler Edinin

 

İkinizi de ortak bir noktada buluşturacak, bu zamana kadar hiç yapmadığınız bir şeyler öğrenmeye çalışın. Birlikte öğrenmek, birbirinizin farklı yönlerini keşfetmeye çalışmak ilişkinize çok iyi gelecektir.

 

  • Yola Çıkın

 

İşte baş başa kalmanız, birbirinizi dinlemeniz ve keşfetmeniz, farklı anılar biriktirmeniz için şahane bir yöntem! Sevdiğiniz insanla yeni bir yer görmek için çıkacağınız yolda birbirinden ilginç maceralar sizi bekler ve her biri ilişkinizi daha da güçlendirmek için hazırdır.

 

  • Doğada Vakit Geçirin

 

İlişkinizin kötüye gittiğini düşünüyor, şöyle bir tazelenmek ve güçlenmek istiyorsanız yolculuğa çıkamıyorsanız bile şehrin sakin bir köşesinde baş başa, uzun vakitler geçirmeyi düşünebilirsiniz. Doğanın rahatlatıcı etkisi sayesinde üzerinizdeki olumsuzluklardan ve stresten arınabilir, ilişkinizin güzelliğini tekrar canlandırabilirsiniz.