İlk Buluşma İçin 9 Öneri

Belki sosyal medyadan belki de çevrenizden yakınlaşıp tatlı tatlı flörtleştiğiniz o önemli kişiyle sonunda ciddi bir buluşma yapacaksınız. Bir kahve içmek ya da akşam yemeği yemek, buluşmanın türü her ne olursa ilk buluşma kadın için de erkek için de oldukça önemli ve heyecan sebebidir.
İlk izlenim elde edip ilişkinin gidişatı hakkında önemli detaylar yakalayabileceğiniz buluşmaya gerçekten hazır mısınız? İlk buluşmada nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Belki de bir ilk buluşma için hazırlandığınız şu günlerde, şimdi sıralayacağımız önerilere bir göz atmak isteyebilirsiniz. İşte işinizi kolaylaştıracak 9 öneri…

  • Bildiğiniz Mekanlar Seçin

İlk buluşmaya ne kadar özendiğinizi biliyoruz; ancak bunun için şehrin en özel mekânlarını seçip kapıda kalma riskini kendinize yaşatmaya ve gerilmeye gerek yok değil mi? O halde, mümkünse ikinizin de bildiği bir mekânda buluşmayı tercih edin. Böylece çeşitli sürprizlerle karşılaşmaz, aynı zamanda ikiniz de rahat olur ve bunu birbirinize güzel bir şekilde yansıtabilirsiniz.

  • Telefonu Unutun

Çağımızın en önemli sorunlarından biri, anda yaşamayıp telefonların tüm dikkati dağıtmasına izin vermektir. Sosyal medya hesaplarından gelecek bildirimlere ya da arkadaşlarınızın “buluşma nasıl gidiyor?” sorularına kendinizi kapatın. Gerekirse telefonunuzu uçuş moduna alın ve sadece karşınızdaki insanla ilgilenin. Onun anlattıklarını içtenlikle, gözlerine bakarak dinleyin. Emin olun ki bu davranışınız, birçok şeyden daha olumlu bir izlenim bırakacaktır.

  • Bakımlı Olun

İlk buluşmaya giderken hevesinizin tamamını içinizde saklamanıza gerek yok, bunu dışınıza da yansıtın; ancak tabii ki abartmayın. Buluşmaya bakımlı bir şekilde giderek, karşınızdaki insana verdiğiniz önemi gösterin, bundan kimse zarar görmez. Aynı zamanda bu davranış, kendinize olan güveninizi de güçlendirecektir daha n’olsun? Hafif bir makyaj, hafif bir koku, temiz ve uyumlu kıyafetler ile onda güzel, etkili bir izlenim bırakın.

  • İltifat Edin

Yapılan birçok araştırmada iletişim kurmak, yakınlaşmak istenilen insanlara abartmamak şartı ile yapılan iltifatların işe yaradığı görülmüştür. İltifat, aranızdaki duvarın kalkmasına yardımcı olur. Karşınızdaki insan kadın ya da erkek olsun, iyi göründüğünden ve bunu özellikle sizden duyduğundan mutlu olacaktır. İltifat ederek karşınızdaki insanın öz güveninin artmasını, cesaretlenmesini ve sohbetinizin daha rahat ilerlemesini sağlayabilirsiniz.

  • Sohbet Başlıkları Belirleyin

İlk kez buluştuğunuz bir insanla muhabbet kurmak her zaman çok kolay olmayabilir, böyle durumlarda size küçük kıvılcımlar yardım edecektir. Partnerinizin ilgisini çekeceğini düşündüğünüz konuları önceden düşünün, sohbetin tıkandığını düşündüğünüz anlarda bu konulardan ilerlemeyi deneyin. Böylece uzun sessizliklerin önüne geçmiş, birbirinizi daha iyi tanımak için sıcaklık sağlamış olursunuz.

  • Gülümseyin

Güzel bir gülümsemenin yakalayamayacağı çok az insan vardır. Rahat hissetmiyorsanız bile gülümsemeyi ihmal etmeyin. Gülümseyerek hem kendinizi hem de karşınızdakini rahatlatın.

Aşk

  • Seyahat Hakkında Konuşun

Seyahat, birçok insan için kilit noktalardan biridir. Gittiğiniz ya da gitmek istediğiniz geziler hakkında konuşun, birlikte heyecanlanın. Belki de gitmek istediğiniz ortak yerler çıkar ve birlikte bir plan hazırlayabilirsiniz, kim bilir?

  • Diyalogda Denge Kurun

Kendinizden bilgiler paylaşmayın demiyoruz; ancak bunu sınırda bırakmaya dikkat edin. Kendinizden çok fazla bahsettiğinizde karşınızdaki tarafından itici konuma düşebileceğinizi unutmayın. Ortak zevklerinizi belirlemeye çalışın ve bu konularda diyalog kurmaya özen gösterin. Buluşma süresince her iki tarafın da kendini ifade etme şansı oluşabilsin.

  • Duygu Paylaşımında Bulunun

Yapılan birçok araştırmada tarafların birbiri ile bir sır paylaştığı ilişkilerin diğerlerine göre daha güçlü olduğu görülmüştür. İlk buluşmanın ilerleyen zamanlarında “Hatırladığın en kötü anın nedir?” “Senin için şakaya alet edilmemesi gereken konular neler?” gibi sorular sorarak uzun süreli bir ilişki için bağ kurmanın mümkün olabileceğini unutmayın.