Kendinizi Daha İyi Tanımanın 6 Yolu

İnsanın kendini tanıması; hayattaki isteklerini ve tavrını net olarak belirlemesinde çok etkili bir özelliktir. Öyle ya; en çok zaman geçirdiğiniz, küsemediğiniz, terk edemediğiniz tek kişi kendinizsiniz. Dolayısıyla her açıdan daha mutlu bir hayata sahip olabilmek için kendinizi iyi tanımalısınız. Peki, nasıl? Yazımızın içeriğinde kendinizi tanımayı kolaylaştıracak bazı yollardan bahsettik. Gelin, detaylara birlikte bakalım…

1. Deneyimleyin

Kendini tanımak hayat boyu bitmeyen bir yolculuktur, bu yolculuğu kolaylaştıracak en iyi şey ise deneyimler edinmektir. Bu zamana kadar korktuğunuz için uzak durduğunuz neler var bir düşünün ve onları en kısa zamanda deneyimleyin. Olayların içerisinde başrol sahibi olacağınız bu yöntem sayesinde hangi durumda nasıl bir tepki verebileceğinizi görerek kendinizi daha iyi tanıyabileceksiniz. Daima korkarak yaklaştıklarınızı deneyimlediğinizde aslında kendinize olumlu bir şeyler katacak âdeta kendinizi büyütüp güçlendirebileceksiniz.

2. Düşünün ve Yazın

Gündelik işlerinize gömülerek kendinizi nasıl unuttuğunuzun farkına varın ve harekete geçin. Gün içerisinde kendinize özel bir vakit yaratın ve bu vakti düşünmeye, yazmaya ayırın. Olumlu ya da olumsuz tüm düşünceleri defterinize aktarın. Bu sayede dağınık düşüncelerinizin tümünü toparlayın. Daha sonra yazdıklarınızı duygularınız yatıştığında sesli olarak okuyun. Bu yöntem sayesinde yaptığınız pek çok şeyin nedenini çözebilir, kendinize bir ayna tutmuş kadar kendinizi tanıma imkânı bulabilirsiniz.

3. Kendinizle Yüzleşin

İnsanın kendisiyle yüzleşmek için birçok yöntem mevcuttur, önemli olan bunun ne kadar değerli olduğunu bilip yola çıkmanızdır. Yüzleşme sürecine kendinize soracağınız bazı sorularla başlayabilirsiniz. Bir kağıda hayattaki amacınızın ne olduğunu, şimdiye kadar başınıza gelen en önemli şeyleri ve bunların sizi nasıl etkilediğini, sevdiğiniz ya da sevmediğiniz yönlerinizi, güçlü ya da zayıf yönlerinizi, insanların sizi dışarıdan nasıl gördüğünü ama aslında içinizde nasıl olduğunuzu yazın. Dürüstçe vereceğiniz cevaplara göre kendinizi daha iyi tanıyabilir, hayat yönünüzü daha iyi belirleyebilirsiniz.

4. Yeni İnsanlarla Tanışın

Tanıştığınız her yeni insan; farklı düşünceler, farklı bir hayat, size yön verecek, yolunuzu aydınlatacak yeni bir etki demektir. Dolayısıyla her yeni tanışma ufkunuzun açılmasına katkıda bulunur, kendi gücünüzü keşfetmenize yardımcı olur. Yeni insan tanırken aslında kendinizi de tanır, farklı yönlerinizi gün yüzüne çıkarırsınız.

5. Daha Derin Olun

Kendinizi tanıyabilmek için derin anlamları keşfedebilmeniz gerekir. Bunun için de hayatta daima derin ilişkiler kurmaya önem vermekle başlayabilirsiniz. Karşınızdaki insanı sadece dinlemek için değil de onu anlamak için dinleyin. Karşınızdaki insanları ve başınıza gelenleri gerçekten anlamak için çaba gösterdiğinizde kendinizi de daha iyi tanımaya önemli bir adım atabilirsiniz.

6. Değerlendirmelerini İsteyin

Kendinizi tanıma konusunda başarısız hissediyorsanız sizi iyi tanıdığını düşündüğünüz ve fikrine güvendiğiniz sevdiklerinize kendinizle ilgili zor sorular sorun. Samimiyetle verdikleri özellikle olumsuz cevaplar sayesinde kendinizi daha iyi tanıyabilir, üstelik olumsuz özelliklerinizi birlikte değiştirme fırsatı yaratabilirsiniz.