Tespit Edin: Narsistlerin En Belirgin 5 Özelliği

Her dönemin en popüler konularından biri olan “Narsisizm”e göz atmakta fayda var. Çağımızın vebası haline gelmiş bu kişilik bozukluğunu bize neredeyse “Narsisizm Çağı’nda” yaşadığımızı düşündürecek. Sayının bu kadar çok olduğunu düşünürsek çevremizdeki hatta evimizdeki insanların bir “Narsist” olup olmadığını tespit etmek önemli bir hal alıyor. Peki ya kim bu narsistler? Kendinizin ve ya çevrenizdekilerin narsist olup olmadığını nasıl anlarsınız?

İşte narsistlerin en belirgin 5 özelliği

1. Her şeyi onlar biliyor

Narsist kimseler, yeteneklerinin sınırsız olduğuna ve her şeyin en doğrusunu kendilerinin bildiğine inanırlar. Dolayısıyla da karşılarındakini asla dinlemezler. Ortamdaki diğer kişilerin konuşmasına izin vermezler, en çok onlar konuşurlar. Kendileri her zaman en güzel, en yakışıklı, en zeki ve en anlayışlıdır. Her zaman kendilerini çok beğenirler ve diğer insanların zayıf noktalarından bahsederler.

sinir-agrisi

2. Eleştiriye Kapalıdırlar

Eleştiriye tamamen kapalıdırlar, onlar için beğenilmeme ya da reddedilme gibi bir durum söz konusu olamaz.  Onu eleştirmeye kalktığınızda ya sizinle alay ederler ya da oldukça kırıcı şekilde karşılık verirler.

yaratıcı_insan

3.  Lider Olma İsteği

İnsanlara direktif vermeye bayılırlar. Narsistlerin tipik özelliklerinden biri de liderlik pozisyonunda olmak istemeleridir. İnsanları yönetmeye bayılırlar.

ayrilik

4.  Mükemmel İnsan Olma Çabası

Narsistlerin kafalarında belirli bir mükemmel insan tanımı vardır, bu tanımın hakkını vermek için de insanüstü bir çaba gösterirler. Kendilerine göre en mükemmeli oynadıkları için, kişiliklerinin eleştirilmesine asla tahammül edemezler. Bu nedenle genelde başarılı insanlardır. Övgü ve iltifattan beslenirler, bunlara ulaşmak içinse çok çalışırlar

iltifat etmek

5. Özel Arkadaşlar

Kendilerini nasıl özel görüyorlarsa arkadaş çevrelerini de öyle görürler. Ve sadece üstün niteliklere sahip olduklarını düşündükleri insanlarla ilişki kurmaya çalışırlar. Arkadaşlarını özenle seçtiklerini iddia ederler ve sıradan insanlarla vakit geçirdiklerini kabul etmezler.

ayrilik-acisi