Son Zamanlarda Kendini Ruhen Yorgun; Manen Mutsuz Hissedenlere…

Bu yazıya tıkladığınıza ve şu an bu satırları okumaya başladığınıza göre sanırız siz de ‘o’ yorgunlardansınız. Size pembelerle bezeli Pollyanna’lardan hallice satırlar çizip umut dağıtmayacağız çünkü biliriz ki umut ‘dağıtılan’ değil ‘hayal edilen’ bir şeydir.Sizi üzgün kılan şeyin kaynağını bilmiyoruz ancak birkaç cümle var aklımızda, size iyi geleceğini düşündüğümüz. Bakalım klavyemizden neler dökülmüş bu sabah…

1- Labirentin Çıkışına Odaklanın!

Mevcut modunuzun sizi esir almasına izin vermeyin. Şimdi size pozitif düşünce gücünden bahsetmek isterdik ama ruhunuz zaten darken bir de biz felsefe yapmayalım 🙂 Diyeceğimiz o ki kendinizi salmayın ve moda girmek yerine labirentin çıkışını bulmaya çalışın.

labirent

2- Temizlik İyidir!

Sizi üzen ‘her kim olursa olsun’ hayatınızdan acımadan çıkarın. Size hata yapan birine yeniden şans vermek, ileride olası bir kalp kırıklığına ikinci davetiye niteliğinde olabilir. Bu nedenle defalarca şans verdiğiniz birine artık mesafe koymanın zamanı gelmiştir belki de.

mutluluk

3- Her Gün Sadece 15 Dakika!

Çok yoğun çalışıyor olsanız da size #iyigelecek bir önerimiz var. Her gün 15 dakikanızı ‘doğa sesi’ne ayırmayı deneyin. Okyanus, orman, kuş, yaprak hışırtıları ya da rüzgar fark etmez. Bu size müthiş bir dinlenme molası ve kafa dağıtma terapisi olacaktır. Uzmanlar klasik müzik için de benzer şeyler söylüyor ancak müzik kavramı göreceli olduğundan biz kendimizi doğaya salalım dedik 🙂

müzik_dinlemenin_faydaları

4- Kalem ve Kağıt Mucizesi!

Yazmak nasıl da rahatlatır bir bilseniz. İmla hatalarını, ‘ben güzel yazamam’ları bir kenara bırakın ve kendinizi cümlelerin engin deryasına bırakın. Yazınızı matbaaya gönderip gazeteye baskıya yollamayacaklar merak etmeyin 🙂 Özgürce yazın, sizi mutsuz edenleri, nedenleri, nasılları, çözümleri… Yazdıkça bakış açınızın olumlu yönde değiştiğini ve kendinizi daha iyi hissettiğinizi göreceksiniz.

dolma_kalem

5- Herkes Sizi Sevmek Zorunda Değil!

Biraz acımasız girdik konuya ama öyle. İş hayatınızda ya da sosyal çevrenizde sizi şu veya bu sebeplerle sevmeyen / çekemeyen / kıskanan kişiler olacaktır. Onları kafanıza takıp, günü zehir etmeyin kendinize. Siz kendinizi biliyor musunuz, duygularınızın farkında mısınız, niyetiniz temiz mi? Kalbi fesatlıkla atan, yüreği taşlaşmış, kağıttan insanlar için neden kendinizi üzesiniz ki?

sevgililer-gunu-hediye-fikirleri

6- Kabullenin!

Her şey, her zaman mükemmel olmayabilir. “Neden Havuzu“nda boğulmak yerine “Çözüm Sahili“inde güneşlenmeyi tercih edin. Nedenlere kapılırsanız, çözümü bulayım derken kaybolursunuz. Sorgulamayın başınıza gelen musibeti. Kötüyü kabullenmek de bir meziyettir. Bu ruh halinin, geçici bir süreç olduğunu kabul edin ve sayılı günün çabuk geçeceğine ruhunuzu ikna edin.

mutluluk

7- Asla Kendi Değerinizi Yitirmeyin!

Şimdi tabi olaylar üst üste gelince, haliyle kendinize olan güveniniz de sarsılmış olabilir. Böyle zamanlarda ‘kendini değersiz hissetme’, ağır semptomlar arasındadır, panik yok 🙂 Kendi değerinizi düşürmeyin bir kere! İşler ters gitti diye kendinizden ödün verecek haliniz yok ya. Duruşunuz dik, başınız arşta olsun; kendinize güvenin. Bugüne kadar her şeyin üstesinden geldiniz. Okyanusta mücadele ederken gölde boğulmak da nedir?

Mutluluk

8- Ve Son!

Geldik yazımızın finaline… Son maddemiz sadece üzgün zamanlarınızın değil, hayatınızın her anında sizi sarmalayan bir hareket olsun. Evden çıkmadan önce aynanın karşısına geçin ve kendinize ‘gülümseyin’. Kapıdan çıkarken, gün boyu aklınızda canlanan kare gülümseyen yüzünüz olsun. Çünkü gülümsemek bin ayıp örter çünkü gülümsemek pozitif düşüncenin davetiyesidir çünkü gülümsemek tüm kilitlerin en basit anahtarıdır.

mutluluk

Yazımızın başında da söylediğimiz gibi amacımız ne bir Pollyanna avuntusu, ne bir mutlu yaşam fanatikliği ne de bir başka şey… Tek amacımız size kendi değerinizi yeniden fark ettirmek, her şeye rağmen umut aşılamak.

Bugünler geçecek ve seneye bugün belki de bu mutsuz geçen günlere ‘vah vah’lanacağız… Finali Mahatma Gandhi‘nin mutluluk üzerine güzel bir sözü ile yapalım.

Mutluluk; ne düşündüğünüzün, ne söylediğinizin ve ne yaptığınızın güzelce harmanlanmasından doğar…

Kendi ahenginizin en güzel rengi olun, gerisi çorap ve söküğü meselesi! 😉