Taze Aşıkların Dikkatine: Bu Hatalar İlişkinizi Bitirebilir!

Hiç öyle soru işaretli ve biraz da tedirgin bakışlarla bakmayın yazımıza, sizin ve tüm sevenlerin iyiliği için çıktık biz bu yola! 🙂 Evet, gönül ister ilişkiniz ilk günkü karamelli elma şekerliğini korusun, aşkınıza yaban eller değmesin, seyirlik değil ömürlük olsun… Ve fakat aşk bu, kalpte durduğu gibi durmuyor; zamanla yerini ‘şiddetli sevgi’ alıyorsa tamam, alışkanlık alıyorsa haydi buna da yarım da olsa tamam diyelim neticede bağlılığı barındırır. Amaaa eğer bu kalpte duruş, artık eskisi gibi olmama haline dönüşüyorsa o zaman şu şapkayı alıp biraz önümüze koyalım. Gelin sizinle size doğru bir uzanalım, kadın gözünden biraz konuşalım.

Aşkın hesabı, kitabı olmaz bu konuda tavrımız net; duygu içten gelirse güzel olur, seçilmiş aşk sözcüklerinin sakilliğini alır. O bu değil de bizim aklımıza başka bir şey geldi. Acaba farkında olmadan yaptığınız bazı hatalar, karşı tarafın soğumasına neden oluyor olabilir mi? Yani ne bilelim sevgilinizi kaçıran ve bunaltan farklı detaylar vardır belki. Şu aşağıdaki maddeler bir göz atar mısınız?

1- Neredesin aşkım, buradayım aşkım!

İlgi ve bunaltma arasındaki çizgiyi iyi tutturun. Biz rastlamadık siz rastladınız mı bilmiyoruz ama sürekli ona soru ve hesap soran bir kadından hoşlanan erkek galiba yok. İlgisizlik değil kastımız aşırı bunaltma. Sürekli nerede ve kiminle olduğunu sorma vs.

aşk

2- Anahtar Soru: “Neden”

Bazı durumlarda elzem ama bazı durumlarda da sakıncalı. Örneğin adamın sabah mesaj atma alışkanlığı yok belli ki, ona sürekli ‘neden mesaj atmadın’ demenizin bir anlamı var mı? Atmıyor ya da unutuyor ya da ne bilelim alışmamış işte. Nedenleri sorgulamak yerine, empati duyumuzu geliştirmek biraz daha iyi sanki.

soru

3- Dozsuz Kıskançlık

Kıskançlık hepimizin içinde var tabi. Ancak ‘dozsuz’ dediğimiz versiyonu tamamen özgüven eksikliği olabilir. Eğer sizi istemeseydi zaten başkasına giderdi. Ama kimseyi tercih etmeyip sizin elinizi tutuyorsa doz aşımına gerek var mı? Evet, ufak ve tatlı kıskançlıklar ilişkinin tuzu biberi. Durduk yere ‘o kim’ diyerek neden o kişiyi sözle de olsa hayatınıza sokasınız ki? Siz güzelsiniz, siz onunla birliktesiniz ve her akşam o gözlere siz bakıyorsunuz. Evet, diğer konu neydi?

aşk-ve-ilişkiler

4- Kontrol Altına Almayın!

Erkekler, kendilerini seven ve ilgi gösteren kadınları severler onları sürekli kontrol eden değil! Size ne öğle yemeğini yiyip yemediğinden, bakıcısı mısınız sevgilisi mi? Koskoca adam, aç kalmaz herhalde. İlgi göstereceğim diye her hareketini kontrol almaya çalışmak da onu sıkabilir. Yağmur yağıyorsa ‘şemsiyeni almayı unutma’ demek bir nezaket ve inceliktir ama işi bi’tık büyütüp ona yenidoğan muamelesi yapmak da itici olabilir.

ask

5- Ah Şu Kurallar!

Rica ve kural arasındaki ince çizgiyi koruyun. Eve gidince ondan haber vermesini istemeniz bir rica olmalı, kural değil. Bunu bir zorunlulukmuş gibi hisseden erkek, kendini baskıda da hissedebilir. Bu yüzden en iyisi basit ve kabul edilebilir ricalardan yürüyün siz 🙂

aşk hakkında

6- Baskı mı? Amman ha!

Finali de ‘ilişki bitirme garantili’ bir madde ile yapalım; baskı kurmak. Siz onun ebeveyni değil sevgilisisiniz. Bu çizgi çok önemli. Ne çok ilgili ne çok alakasız… Sürekli dırdır, sürekli trip, sürekli kapris ile normal arkadaşlık bile yürümez kaldı ki aşktan bahsediyoruz. Şunu unutmayın, size ne kadar aşık olursa olsun ‘davranışlar’ aşka sekte vurabilir ve aranızı açabilir.

ask

Bu maddeleri saydık saymasına ama zoraki olacak işler değil; içinizden gelmeli. Eğer sırf onu bunaltmamak için kendinizi paralıyorsanız size de yazık. Aslında çok temel şeyler bunlar; ne çok ilgili ne çok alakasız olun diyoruz sadece. Hizayı ortaladınız mı gerisini bırakın aşkın hünerli ellerine. Yazımızın başında da dedik aşkta hesap yoktur sonsuz saygı vardır; kendinize, partnerinize ve ilişkinize…

‘Saygı’ ile bağlanan gemi, kolay kolay limandan ayrılmaz; kendinize inanın, o iş sizde!

Evet, başka nasıl yardımcı olabiliriz?

Aşkla kalın! 😉